Üniversiteye giriş

15. 04. 2014, 12:23

Merhaba,
oğlum Ankara\'da 10.sınıf (lise 2) a devam ediyor.
Üniversiteye Almanyada devam etmesini istiyoruz.Alman üniversiteleri Türkiyede öğrencileri dil sınavına alarak seçme yapıyormu?

15. 04. 2014, 14:35

Merhaba kenantopcu,

oğlunuzun Ankara\'da 10.sınıfa (lise 2) devam ettiğini ve üniversiteye Almanya`da devam etmesini istediğinizi belirtiyorsunuz. Ayrıca Alman üniversitelerinin Türkiye`de öğrencileri dil sınavına tabii tutarak seçme yapıp yapmadığını soruyorsunuz.

Oğlunuzun Almanya`da bir üniversitede okuyabilmesi için Türkiye`de üniversite giriş sınavını kazanmış olması ve kazandığı bölüme paralel bir bölüm için Almanya`da bir üniversiteye başvurup üniversiteden kabul onayı alması gerekmektedir. Üniversiteye kabul onayı aldıktan sonra, bu onayla gidip vize için başvurması gerekmektedir. Vizeyi alıp geldikten sonra burada bir süre Almanca kursu yapıp üniversite için gerekli olan dil sınavını vermesi lazım. Daha sonra oğlunuz burada eğitimine devam edebilir. Eğitimini bitirdikten sonra, eğer bir sene içerisinde bitirdiği bölümle ilgili bir iş bulursa, Almanya`da oturum hakkı alıp çalışabilir.

Çabalarınızda başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali