Almanya\'ya gideceğim orada kendi mesleğimi yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz?

14. 06. 2014, 13:43

Merhaba,

Ben Oğuz Akankan. 21 yaşındayım. Yakında evleniyorum şu anda Goethe Enstitüsünde A1 eğitimi görüyorum ve ayın 18 inde sertifika sınavım var. Mesleğim Web programcılığı (Web Programierer) burada bilişim bölümünü bitirdim. İzmir\'de yaşıyorum. Okul pek bir şey öğretmiyor açıkçası genelde iş bende bitiyordu, o yüzden evde devamlı kendimi geliştirdim ve bu mesleğimi yapmak istiyorum profesyonel değilim daha. Ama diplomam mevcut. Orada meslek eğitimi Ausbildung umarım yanlış yazmamışımdır, 27 yaşına kadar olan kişiler için aynı zamanda almanca hemde meslek eğitimi veriliyormuş bu konuda neler yapabilirim oraya gittiğim de. Ben kararlı ve kolay kolay vazgeçmeyen biriyim kendi sevdiğim işi yapmak istiyorum almancayı ana dilim gibi konuşmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım gencim öğrenirim araştırırım koştururum hedeflerim yüksek oraya uyum sağlamam gerekiyor sevdiğim eşim ile birlikte yaşamam için oranın kültürünü dilini bilmeliyim bunlar benim için çok önemli yabancı kalmak istemiyorum bu genç kardeşinize yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum. Saygılarımla... =]]

17. 06. 2014, 09:32

Merhabalar Oğuz Akankan

bize ulaşmanın yolunu bulduğuna sevindim
Ayrıca sana ayın 18 deki sınavında başarılar dilerim. Sorunda Web programcılığı, bilişim bölümünü bitirdiğini ve diplomanı aldığını belirtiyorsun. Ayrıca Almanya`ya geldikten sonra Ausbildung/meslek eğitimi yapmak istediğini belirtiyorsun.

Sertifikanı alıp Almanya`ya geldikten sonra ilk yapman gerekenler; kendi diplomanı tanıtman ve almanca dil kusu ve uyum kursu yapman. Tanınma Kanunu, yurt dışında kazanılan mesleki vasıfların, doğrudan yetkili bir merci tarafından, Almanya’da eşdeğer bir meslekle karşılaştırılmasını güvence altına almaktadır. Bu sayede yabancı meslek diplomanızı, Almanya’daki eşdeğer diploma bazında inceletme hakkın yasal olarak güvence altına alınmıştır. Burada vatandaşlığın değil, sadece mesleki vasıfların niteliği önemlidir.

Yönetmeliklerle düzenlenmeyen mesleklerde, diploman resmen tanınmasa da, işyeri bulduğun takdirde çalışabilirsin. Sonuçta mesleki vasıfların kabul edilmese bile, tanınma süreci senin için faydalıdır; zira bu sayede Alman işverenlere mesleki vasıfların hakkında bilgi verme imkânına kavuşursun. Yönetmeliklerle düzenlenen mesleklerde ise diplomanın kesinlikle Almanya’da eşdeğer olarak resmen tanınmış olması gerekmektedir. Bu tür meslekler özellikle sağlık branşındaki (örneğin hekimlik, hemşirelik) ve sosyal ve pedagojik alanlarındaki mesleklerdir.

Tanınma prosedürü bulunduğun ya da çalışmak istediğin eyalette başlatılır. İstersen yurt dışından da başvurabilirsin. Başvuruna belge olarak diplomanın kopyasını ve yurt içi veya yurt dışında yeminli ve yetkili bir tercüman tarafından hazırlanmış tercümesini iliştirmen gerekmektedir.

Ayrıca başka bir meslek yapmak istersen, onu da yapabilirsin. Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğrenebilirsiniz. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapabilirsiniz. Bu durum gelecekte yapmak istediğin mesleğe bağlı.

Mesleki eğitim almak veya çalışmak için uygun bir yer bulmak her zaman kolay olmayabilir.Almanya’da kendine uygun bir meslek bulabilmen için kişi olarak çaba sarfetmen gerekir. İş Bulma Ajansları’nın meslek bilgi merkezleri (Berufsinformationszentren, BIZ) Almanya’daki çeşitli meslek, faaliyet ve gerekli yeterlilikler hakkında bilgilendirir. Bunun yanında, İş Bulma Ajansı çalışanları mesleki eğitim veya işyeri bulmana yardımcı olurlar.
İş Bulma Ajansı’nın tüm Almanya’da şubeleri bulunmaktadır. Bulunduğun bölgeyle ilgili şubenin yerini Federal İş Bulma Ajansı’nın ww.arbeitsagentur.de adresli internet sayfasının “Kontakt/Anschriften der Agenturen vor Ort” alt seçeneğinden öğrenebilirsin.

Gelecekteki yeni hayatında ve çalışmalarında başarılar diliyerek
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali