Forum

Die Forenthemen sind den verschiedenen Alltagssituationen zugeordnet: Ausländerbehörde, Familie, Freundschaft usw. Über diese Themen kannst du deine Fragen stellen, deine Meinung äußern oder anderen Usern antworten. Zum Lesen brauchst du dich nicht zu registrieren. Wenn du einen Beitrag schreiben möchtest, musst du dich registrieren. Das geht in wenigen Schritten. Bevor du die Foren benutzt, lies bitte zuerst die Nutzungsbedingungen.

iş imkani - muhasebeci olarak almanyada

02. 07. 2014, 22:31 Sevinc08

Merhabalar herkese...
Öncelikle bu sayfayi bulduguma cok sevindim umarim sorularima cevap bulabilirim.
Durum su: nisanlim isletme fakultesini okumus biri olaraktan kendisi okuldan sonra ticari hayatini gelistirerek kendini isletme muhasebesi olarak ve genel büro hizmetleri uzerine gelistirmistir.

Soru su: isletme fakultesi diplomasini turkiyede almancaya denklestirip almanyada bulabilcegi bi is kolu hangisidr veya ne uzerine etkili olabilir almanyada? Nerelere basvurabiliriz mesela?

Saygilarimla

02. 07. 2014, 23:02 Sevinc08

[

03. 07. 2014, 14:30 JMD-Ali

Merhabalar Sevinc08,

bize ulaşmanın yolunu bulduğuna sevindim.

Sorunda nişanlının Türkiye`de işletme fakultesini bitirdiğini belirtiyor ve işletme fakültesi diplomasının Almanya`da hangi diplomaya denk geldiğini nerelere başvurabileceğini soruyorsun.

Fakat sorunda senin nerede yaşadığını belirtmemişsin. Örneğin sen Almanya`da mı yaşıyorsun? Alman vatandaşı mısın? Nişanlınla evlenip aile birleşimi mi yapmak istiyorsun? Eğer sen Almanya`da yaşıyorsan, o zaman farklı koşullar geçerlidir. Bu konuda bilgi vermediğin için, ben senin Türkiye`de yaşadığını düşünerek aşağıdaki cevabı hazırladım.

Almanya`nın Yabancı Diploma ve Meslekleri Tanıma Kanunu, yurt dışında kazanılan mesleki vasıfların, doğrudan yetkili bir merci tarafından, Almanya’da eşdeğer bir meslekle karşılaştırılmasını güvence altına almaktadır. Bu sayede yabancı meslek diplomasının, Almanya’daki eşdeğer diploma bazında inceletme hakkınız yasal olarak güvence altına alınmıştır. Burada vatandaşlığınız değil, sadece mesleki vasıflarınızın niteliği önemlidir.

Yönetmeliklerle düzenlenmeyen mesleklerde, diplomanız resmen tanınmasa da, işyeri bulduğunuz takdirde çalışabilirsiniz. Bu durum senin nişanlın için geçerli. Yönetmeliklerle düzenlenen mesleklerde ise diplomanın kesinlikle Almanya’da eşdeğer olarak resmen tanınmış olması gerekmektedir. Bu tür meslekler özellikle sağlık branşındaki (örneğin hekimlik, hemşirelik) ve sosyal ve pedagojik alanlarındaki mesleklerdir.

Nişanlının çalışabilmesi için, mesleğinin tanınması gerekip gerekmediğini internette http://www.anerkennung-in-deutschland.de. adresinden öğrenebilirsin. Nişanlının mesleğinin Almancadaki karşılığı ise Betriebswirt`tır. Bölümün karşılığı ise Betriebswirtschaft`tır.

Tanınma prosedürünü istersen yurt dışından da başlatabilirsiniz. Nişanlın başvurusuna belge olarak diplomasının kopyasını ve aldığı derslerin notçizelgesini yurt içi veya yurt dışında yeminli ve yetkili bir tercüman tarafından hazırlanmış tercümesini iliştirmesi gerekmektedir. Yurtdışından tanıtma prosedürü ücreti biraz fazla olabilir. Ayrıca diploması tanınmasa gereksiz masraf yapmış olursunuz.

Diğer taraftan, eğer nişanlın Almanya`da somut bir iş teklifi alırsa veya iş sözleşmesi yaparsa ayrıca yıllık bürüt geliri 47.600 Avro olacak ise, bu yıllık gelir, bazı ihtiyaç olan mesleklerde örneğin yıllık 37.128 Avro olarak hesaplanmaktadır, oturum hakkı alıp çalışabilir.

İhtiyaç olan meslekler şöyle sıralanmaktadır; Fenbilimleri, Matematıkçiler, Mühendisler, Doktorlar, İnformasiyon, iletişimteknolojileri ve bilgisayar alanındaki akademisiyenler. Bu durum da Alman iş dairesinin nişanlının o işte çalışmanı onaylaması gerekiyor.

Eğer nişanlın Türkiye`deki uğraşları sonucu Almanya`da halen bir iş bulamadıysa, Almanya`da iş aramak için altı aya kadar iş arama vizesi alıp Almanya`ya gelip iş arayabilir. Yalnız bu süre içinde kendi geçimini kendisi sağlaması gerekmektedir. Çünkü bu süre içinde çalışma izni yoktur. Ama bu süre içinde mesleği ile ilgili, yukarıda belirtiğim şartlar altında, iş bulursa, Türkiye`ye dönmeden burada yetkili yabancılar dairesine başvurup oturma ve çalışma izni alabilir.

Ek olarak vereceğim Linklerde nişanlın iş arayabilir. Yani burada önemli olan nişanlının iş bulmasıdır.

https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?m=1&aa=1
http://www.make-it-in-germany.com/arbeiten/in-fuenf-schritten-zum-arbeiten-in-deutschland/visum/
http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/job_finden.php

Çalışmalarında başarılar dileği ile,
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

05. 07. 2014, 08:21 Sevinc08

Merhaba
Gecen gun eksik belirttigim bilgileri yenilemek istiyorum. Oncelikle nisanlimla aile birlesimi yaparak almanyada yasamayi dusunuyoruz. Ben almanyada yasiyorum ve alman vatandasiyim. Ausbildungum bitti ve ayni is yerinde ise basladim bir senelik sozlesmeyle. Nisanlimla evlenmemizi bir sene sonunda sozlesmemin yenilenmesi yani ise suresiz olarak alindiktan sonra dusunuyoruz. Planimizda nisanlimin buraya gelene kadr turkiyede kendisini b1 veya b2 seviyesinde almanca ogrenimine tabi tutarak burda kisa surede ise girebilmesi icin dil egitimi cabasina girecek ki ztn a2 ye kadr rahat bir sekilde gecti. Universite diplomasinida yani gordugu dersleri ve notlarini turkiyede milli egitim mudurlugunde almancaya denklestircek. Bununda bizim isimize yariyacagini dusunuyoruz ki bizim sizden istegimiz nisanlimin buraya geldiginde en kisa zamnda ise girebilmesi icin nasil bir yol izlemeliyiz. Hangi is kollarina basvurabiliriz? Veya okudugu bolumle ilgili hangi meslek gruplarina basvurup kurslarina gidip tekrar egitim alabilir. Suanlik vaktimiz var oldugunu biliyoruz ancak yinede simdiden arastirma yapmak istiyoruz ve ona gire hareket etmek istiyoruz. Bunun icin bize yardimci olmabizi rica ediyoruz. Saygilarimizla

10. 07. 2014, 13:12 JMD-Ali

Merhabalar Sevinc08,

Şimdiden gelecekle ilgili planlar yapmanız çok güzel, bu size geleceğe daha iyi bir hazırlık yapmanızı sağlar. Şimdi yeni bilgiler doğrultusunda sorunu daha uygun cevaplandırabilirim. Alman Oturum Yasasının 28 paragrafına göre eğer evleneceğin kişi alman vatandaşı ise, Almanya`da oturum hakkına sahip olabilirsin. Yani ilerde nişanlınla evlendiğinde, nişanlın aile birleşimi yoluyla Almanya`ya gelip yerleşebilir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin, Almanya’da yaşayan eşlerinin yanında kalabilmeleri için, giriş yapmadan önce en azından basit konuşmaları yapacak kadar (A1 Almanca Bilgisi) Almanca bildiklerini kanıtlamaları gerekir. Almanya’da yaşayan eşin Alman vatandaşı olması bu zorunluluğu ortadan kaldırmaz.Almanca öğrenmekte gaye, gelen kişinin topluma mümkün olduğu hızla uyum sağlamasıdır. Zaten senin nişanlın A2 yi yaptığı için bu konuda da bir problem yok. Ayrıca eğer Alman vatandaşı olan bir kişi ile evli iseniz ve bu kişinin yeterli düzeyde geliri yoksa yada sosyal yardım alıyorsa dahi, Almanya`da oturum hakkı alabilirsiniz. Yani bu durumda sen çalışmasan dahi evlendiğinde, eşini hiç bir problem olmadan Almanya`ya getirtebilirsin ve o Almanya`ya geldikten hemen sonrada çalışma izni alabilir.

Daha önceki cevabımda belirttiğim gibi, nişanlının kendi mesleğini tanıtırsa bu durum ona iş aramasında avantaj sağlar. Mesleğinin tanınması gerekip gerekmediğini internette http://www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden öğrenebilirsin. Ayrıca bu http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/beratungsstellen_iq_netzwerk.php#c1790 adresten bulunduğunuz yere en yakın olan meslek tanıtımı ile ilgi danışma yerine gidip ayrıntılı bilgiler alabilirsin. Nişanlının mesleğinin Almancadaki karşılığı ise Betriebswirt`tır. Bölümün karşılığı ise Betriebswirtschaft`tır. Bu durumda nişanlın firmaların muhasebe bölümlerinde, şirketlerin çeşitli büro yönetim kademelerinde çalışabilir.

Tanınma prosedürünü istersen hemen yurt dışından da başlatabilirsiniz. Nişanlın başvurusuna belge olarak diplomasının kopyasını ve aldığı derslerin notçizelgesini yurt içi veya yurt dışında yeminli ve yetkili bir tercüman tarafından hazırlanmış tercümesini iliştirmesi gerekmektedir. Almanya`daki yeminli tercumanları şu linkten bulabilirsin. http://www.justiz-dolmetscher.de/suche_action?action_behoerden_aktualisieren Nişanlının Türkiye`de milli eğitimde derslerini onaylatmasının size bir faydası yok. Nişanlın şimdiden bütün bu belgeleri hazırlarsa ve planladığınız gibi Türkiye`de almancayıda B2 seviyesine kadar geliştirirse, buraya geldiğinde iş bulma sansı çok yüksek olur. Bu durumda ayrıca daha önceki cevabımda belirttiğim koşulların hiç birisine gerek yoktur.

İş arama konusuna gelince, size daha önceden verdiğim linklerden iş arayabilirsiniz. Fakat nişanlın buraya gelmeden iş bulsanız dahi, evliliğiniz gerçekleşmediği için bu durumun ona bir faydası olmaz. Siz onun çalışabilieceği meslek alanlarında eleman aranıp aranmadığını bakabilirsiniz. Diğer konular, örneğin iş görüşmesi o olmadan gerçekleşmez. Eğer başka sebepler yoksa, sen hemen nişanlınla evlenebilirsin ve onu Almanya`ya getirtebilirsin. O burada da Almanca kursu yapabilir. Yani uyum kurslarına katılabilir. Belkide burada daha çabuk almanca öğrenebilir.

Çalışmalarında başarılar dileği ile,
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

05. 08. 2014, 13:17 Sevinc08

18.07.2014, 03:45 Uhr | Sevinc08
Merhaba.
Ben alman vatandasiyim ve ayriyeten turk kimligimde var. bu sene nisanlimla nikah islemi gerceklestircez turkiyede Allahin izniyle. sorum sudur;bu nikah islemi icin almayadan turkiyeye getirecegim belge, bilgi veya yazi varmi. Eger varsa nerelere basvurcagimi ne tip belgelerin gerekli oldugunu nelere dikkat etmemin gerektigini yazmanizi rica ediyorum. Tesekkur ediyorum .

06. 08. 2014, 13:50 JMD-Ali

Tekrardan merhaba Sevinc08,

Şimdiden sizi kutlar, gelecekte size mutlu bir yasam dilerim.

Sorunuza gelince; TC İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sayfasında evlenmek isteyen çiftlerin, evlenme dosyasında bulunması gerekli evraklar şöyle sıralanmıştır: İki örnek olarak düzenlenen evlenme beyannamesi, fotoğraflı nüfus cüzdanı örneği, resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alınacak sağlık raporu/resmi sağlık kurulu raporu, rıza belgesi, vesikalık fotoğraf, nüfus kayıt örneği ve evlenme ehliyet belgesinin bulunması zorunludur. Siz hala türk kimliğine/vatandaşlığına sahip olduğunuz için bu durum sizin için de geçerlidir.
Ayrıca bu linkten daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html?pageindex=4

Bunun dışında, nisanlınız evlilik yapmak istediğiniz yerin evlenme dairesine baş vurup daha ayrıntılı bilgiler alabilir.

Çalışmalarınızda başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum
JMD-Ali

14. 05. 2016, 21:05 Tunay

Merhaba benim bi sorum olacakti.

Ben almanyada yasiyorum yeni evlendim ve eşim turkiyede yasiyor. Aile birlesimine baş vuracagim en kisa zamanda. Eşim universite okudu muhasebe bolumunu ve suanda turkiyede kendi meslegini yapiyor. Kendisi almanyaya gelecek buraya geldinmi ne gibi imkanlari olabilir ? Kendi isini burada yapabilirmi veya benzeri bisey ? Tabiki buraya geldinmi almanca kursuna gidecek dil ogrenecek ama super bi almanca imkansiz olacak.

Beni bilgilendirirseniz cok mutlu olurum mail adresimden ulasabilirsiniz simdikten tsk ederim.

15. 11. 2020, 19:45 ZÖ

Öncelikle Merhaba. 


Almanya da yasiyorum. Hem türk hem alman vatandasiyim. Henüz evli degilim ama bu yaz evlenmek istiyorum. 


Evlenecegim kisi Türkiye de yasiyor. 


Onun ile evlenip almanyada yasamak istiyoruz. 


Kendisi 4 yillik Muhasebe bölümünden üniversite mezunu. Ayrica uluslararasi gecerli diplomasi da var.


 


Sanirim onun isi Almanyada "Finanzberater" veya "Buchhalter" olarak geciyor.


Ilk sorum su ki ; Evlendikten sonra Almanyaya geldiginde bu bölüm üzerine bir ise girebiliyor mu?


 


Ikinci olarakta ; Ben onu almanyaya getirebilmek icin maddi olarak nasil bir durumda olmam gerekiyor ?


Yani calisiyor mu olmam lazim?


Su an ailemle yasiyorum ve kendimize ait müstakil bir evimiz var. 


Esim almanyaya geldiginde ilk zamanlar ailemle oturdugumuz evde oturabiliyor muyuz?


duisburgta oturuyorum ve burda da esimle yasamayi dusunuyorum.