Üniversite başvurusu

16. 08. 2014, 00:03

Merhaba ben Lise4 (12.sınıf) öğrencisiyim sınavlardan sonra almanaya başvuru yapmayı düşünüyorum ama dil problemi varmış dil kursu için başvurudan sonra almanyada eğitim mi alıyoruz yoksa türkiyede dil eğitimi alıp öylemi başvuru yapmamız lazım şuana kadar 3 sene almanca eğitimi aldım okul dolayısıyla A1 dil seviyem var bana yardımcı olursanız sevinirim

19. 08. 2014, 11:35

Merhabalar Mkaanozturk,

bize ulaşmanın yolunu bulduğunuza sevindim.

Almanya`da bir üniversitede okuyabilmeniz için Türkiye`de üniversiteye giriş sınavını kazanmış olmanız ve kazandığınız bölüme paralel bir bölüm için Almanya`da bir üniversiteye başvurup üniversiteden kabul onayı almanız gerekmektedir.
Yeterli Almanca bilgisine sahip değilseniz Almanya\'da Alman Devlet Üniversitelerince akredite edilmiş özel dil okullarında Almanca öğrenilebilir ve buna göre dil eğitimi vizesine başvurabilirsiniz. Alman Üniversitelerinde, genellikle, Almanca dil eğitimine yeni başlayan öğrenciler için dil eğitimi/kursu bulunmamaktadır. Alman Oturum Yasası`nın 16. Paragrafına göre vizeyi alıp geldikten sonra burada bir süre Almanca kursu yapıp üniversite için gerekli olan dil sınavını vermeniz lazım. Branş eğitiminden önce her yabancı öğrencinin Almanca “DSH veya TestDaF” dil sınavlarından birine girmesi ve yüksek öğrenim hakkı elde edebilmek için bu sınavların birinden başarılı olması gerekmektedir.
Dil sınavını başardıktan sonra burada eğitiminize devam edebilirsiniz.
Eğitim süresi boyunca bütün giderlerinizi kendiniz karşılamak zorundasınız.
Almanya eyalet sistemine göre yönetildiği için, eğitim konusuda da eyaletlerede farklılıklar gözlenmektedir. Almanya\'da genel anlamda öğrenim ücreti yoktur. Ama bazı eyaletlerde, üniversiteye dönem başına ortalama 500 ile 600 Euro civarında harç ödemeniz gerekmektedir. Diğer yaşam giderleri için (kira, sağlık sigortası, yiyecek, kitap vs.) bulunulan şehre göre değişmektedir. Ayrıca Almanya`da üniversite öğrencilerine yılda 180 yarım gün, veya 90 tam gün çalışmanıza izin verilmektedir.
Eğitiminizi bitirdikten sonra, eğer bir sene içerisinde bitirdiğiniz bölümle ilgili bir iş bulursanız, Almanya`da oturum hakkı alıp çalışabilirsiniz.

Size başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum
JMD-Ali

19. 08. 2014, 21:42

Öncelikle bana cevap verdiğiniz için teşekkür ederim peki üniversite başvurusunu hangi yolla yapmamız lazım ? Ayrıca dil kursunu aldıktan sonra testdaf a almanyadamı giricez yoksa türkiyedemi

25. 08. 2014, 13:39

Tekrardan merhaba Mkaanozturk,

Üniversite başvurusunu internet yolu ile yapabilirsiniz. Hangi Üniversitede okumak istiyorsanız, o üniversitenin internet sayfasına girip başvuru formlarını doldurup başvuracaksınız.

Diğer taraftan dil kursundan sonra Testdaf sınavını Türkiye`de de Almanya`da da yapabilirsiniz. Aşağıdaki link Türkiyede sınavların nerede yapıldığını göstermektedir.
http://www.testdaf.de/fuer-teilnehmende/die-pruefung/testzentren/testzentren-weltweit-von-a-bis-c/testzentren-weltweit-von-t-bis-z/#t

Çabalarınızda başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum
JMD-Ali