almanyada üniversite

29. 11. 2014, 12:40

Ben türkiyede lise 3 öğrencisiyim üniversite sınavından sonra üniversite yi almanyada okumayı düşünüyorum okumayi istediğim bölüm otomativ mühendisliği. Garantor belgesi icin arkadasimin eniştesi almanyada yasiyor bu sekilde bana garantor olabilirmi akrabam olmadan. benim hangi seviye almanca bilmem gerekiyor. Almanyada otomativ mühendisliği Bölümü olan üniversiteleri yazarmisiniz. Vize almak icin gerekli evraklar nelerdir

01. 12. 2014, 12:28

Merhabalar yunuss8,

Garantörlük belgesi, ögrencinin Almanya da bulunduğu süre içerisinde masrafları karşılamayı taahhüt eden bir kişi tarafından verilen bir belgedir. Garantörlük belgesi akrabanız olan veya olmayan biri tarafından çıkarılabilir. Garantörlük belgesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Federal Almanya Cumhuriyeti vatandaşı olan biri tarafından çıkartılabilir. Garantörlük Belgesi çıkaracak kişinin, ihtiyacınız dahilinde size yardımcı olacak kadar maddi gelirini ispatlaması yeterlidir. İşsizler, devlet yardımı alanlar veya düşük gelir grubundakiler garantör belgesi çıkaramaz. Almanya sizin orada mağdur olmanızı engellemek amacıyla bir garantörünüz olmasını ve bunun maddi durumunun yeterli olmasını ister.

Eğer bir garantör bulamıyorsanız, diğer bir alternatif ise bloke hesaptır. Bunun da belli bir prosedürü vardır ve Almanya daki Deutsche Bank`da açılması gerekmektedir. Alman Deutsch Bank`ta kendi adınıza bir hesap açtırmanız ve Almanyanın belirlediği azami aylık masrafınızın 12 katını ( yani yıllık ) bu hesabınıza yatırmanız gerekir. Bu bedel Almanya`daki öğrenim kredisi ile eşdeğerdir. Buda ortalama aylık 670 € dur.

Sizin hesabınız burada bloke edilir. Siz vizenizi alıp Almanya`ya gittikten sonra, bu parayı her ay eşit taksitlerle geri alırsınız. Böylelikle maddi açıdan kendinizi garantiye almış olursunuz. Bir yılda harcayacağınız toplam parayı hesabınıza yatırdığınız için Maddi durumunuzu da ispatlarsınız.

Almanca dil seviyesine gelince; branş eğitiminden önce her yabancı öğrencinin Almanca (DSH veya TestDaF) Dil Sınavlarından birine girmesi ve yüksek öğrenim hakkı elde edebilmek için bu sınavların birinden başarılı olması gerekmektedir. Yani sizin bu sınavlardan birinde başarılı olmanız gerekmektedir.

Diğer taraftan okumak istediğiniz bölümün almanca karşılığı ‘Fahrzeugtechnik’ tir. Genelde teknik üniversitelerde bulunur. Size vereceğim linkten, Almanya`da hangi eyalette okumak istediğinize bağlı olarak üniversitelere kendiniz bakabilirsiniz. Okumak istediğiniz üniversiteyi bulduktan sonra, oraya başvuru yapacaksınız. Eğer başvurunuz kabul edilirse, kabul belgesi ile birlikte bağlı bulunduğunuz Federal Almanya Cumhuriyeti Konsolosluğu`na gidip başvuru yapacaksınız. Orada öğrenci vizesi için gerekli olan belgeler hakkında size daha ayrıntılı bilgiler verilmektedir.
http://www.hochschulkompass.de/hochschulen/hochschulen-in-deutschland-die-hochschulsuche.html .
Çalışmalarınızda başarılar dileği ile

İyi günler diliyorum
JMD-Ali