mimar+ oto muh.

18. 05. 2015, 04:53

Merhabalar
yasım 26
Meslek olarak mimarım. Türkiye\'de egitimimi yaptım.

Gecen sene otomobil imalat muhendisligi okumak için almanyaya basvurdum ve kabul edildim şu an NRW deyim.
Akıcı şekilde ingilizcem var ve su an test almanca dsh\'ye girmek üzereyim.

malesef TR avrupa birligi dısı oldugu için, okulu bitirdikten sonra alında kara yazı hesabı bu yuzden bana kimsenin is vermeyecegi veya benim is kuramayacagım, buraya bosa geldigim direk postalanacagım söyleniyor. Yorumlarınız nedir?.

Ayriyeten türkiyede aldıgım mimarlık diplomasını burada saydırmak tasdiklemek mumkunmudur yapılabilinirmi? Yapsam ne gibi faydam olur?

Son olarak
Cok sofistike donanımlı Almanya\'da ortaklık tecrubesi olan yuksek muhendıs bır tanıdıgım var. Insaat alanında tasarım ınovasyoncusu. Mavi kart denilen olay onun için gecerlimidir? Buraya gelmesi mumkunmudur?

Saygılar ve sevgilerle :)

Cevaplarınızı okumaktan memnun olurum.
lütfen konu hakkında bilgili arkadaşlarımız yazsın :()

20. 05. 2015, 00:43

Öncelikle hayırlı akşamlar sayın visne.

1.Akıcı şekilde ingilizcenizin bulunması sizin için süper ötesi bir artı.Almanca öğrenme ve değerlendirilme aşamasındaysanız da 1 yıl içerisinde B1 seviyesine kadar gelebileceğiinizden adım gibi eminim.

2.Size o saçmasapan karamsar yorumları yapan insanlara kulak asmamanızı tavsiye ediyorum.Çünkü siz en nihayetinde okumuş tahsilli ve kendini geliştirmiş ve geliştirmekte olan bir insansınız.Size Almanların(PEGİDA SEMPATİSİ DUYANLAR HARİÇ) Türk veya 3. dünya ülkesi vatandaşı olduğunuz için iş vermeme postalama vs. ihtimalleri neredeyse sıfır.Zira Almanya\'da üniversite bitirmiş(hemde mimarlık gibi saygın bir meslek),kendini geliştirmiş,ekstra yabancı dile sahip 3.dünya ülkesi vatandaşı bir elin beş parmağını geçmez.Almanların o postaladıkları insanlar hiçbir şekilde kendilerini geliştirmemiş,okumamış,okusa bile ortaokul lise mezunu,yabancı dile sahip olmayan insanlar(aşağılamak için söylemiyorum HAŞAA,ama bu tarz insanlar etraflarındaki herkese kendileri başaramadıkları yada postalandıkları için negatif enerji ve karamsarlık yayan insanlar) genelde.

3.Tütkiye\'den aldığınız mimarlık diplomanızı TEPE TEPE kullanabilirsiniz güzel kardeşim.Bunun için Almanya diplomanızı DENKLİK için gereken kurumlara götürmeniz gereklidir.Araştırırsanız internette rahatlıkla bulabilirsiniz ben vakıf değilim şuan o bilgiye.Ama denklik Almanlar\'ın da biz göçmenlerden en çok istedikleri şeyde bu zaten.Okumuş kültürlü insanların bu özelliklerini ve mesleklerini Almanya\'da da devam ettirerek karşılıklı fayda sağlanması.

4.Mavi Kart olayına gelince de,o karttan sadece Türk vatandaşı olan ya da Türk vatandaşı iken sonradan Alman vatandaşı olan insanlar yararlanabiliyor.Kendisi bu koşulları sağlıyorsa konsoloslukla irtibata geçip mavi karta başvurabilir.

Son olarak; hayatınızda hiçbir zaman olumsuz fikirli insanların düşüncelerine önem vermeyin ve hayallerinizin peşinden koşar adımlarla ilerleyin.Bahtınız ve yolunuz açık olsun.Böyle insanlara ihtiyacı var dünyanın,kendini geliştirmiş ve bununla yetinmeyip geliştirmekte ısrar eden insanlara.NRW güzel bir eyalettir yolunuz açık olsun tekrar. :P) ;)