Forum

Die Forenthemen sind den verschiedenen Alltagssituationen zugeordnet: Ausländerbehörde, Familie, Freundschaft usw. Über diese Themen kannst du deine Fragen stellen, deine Meinung äußern oder anderen Usern antworten. Zum Lesen brauchst du dich nicht zu registrieren. Wenn du einen Beitrag schreiben möchtest, musst du dich registrieren. Das geht in wenigen Schritten. Bevor du die Foren benutzt, lies bitte zuerst die Nutzungsbedingungen.

Başvuru ve yerleşme hakkında

25. 07. 2014, 01:48 iksgede

Merhaba, ben okul öncesi öğretmeniyim. Yaşamıma Almanya\'da devam etmek istiyorum. 1990 doğumluyum.
1-Konsolosluğa başvurmadan önce neleri hazır etmem gerekir?
2-Diploma denkliğini nasıl sağlarım? Bu denkliği sağlamada ne gibi sorunlar yaşayabilirim?
3-Almancam düşük düzeyde fakat iyi bir ingilizceye sahibim bunu toefl gibi uluslararası bir sınavla belgeleyebilirim bunun bana katkısı olur mu?
4-Oturma izni aldıktan sonra çalışma izni almam ne kadar sürer ve bu sürede bana ekonomik destek sağlanacak mı?
5-Bana ücretsiz almanca eğitimi ve oryantasyon hizmetleri verilecek mi?

03. 11. 2014, 14:55 JMD-Ali

Merhaba iksgede,

Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Forumdaki amacımız, Foruma üye olanların kendi aralarında bilgi alışverisini ve Forumda daha önce verilmiş cevaplardan faydalanmalarını sağlamaktır. Direk sorunuzun cevabına almak istiyorsanız, mail danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Mail danışmanlığı hizmetinde sorularınıza en kısa sürede cevap veriyoruz.

Alman Tanınma Kanunu, yurt dışında kazanılan mesleki vasıfların, doğrudan yetkili bir merci tarafından, Almanya’da eşdeğer bir meslekle karşılaştırılmasını güvence altına almaktadır. Bu sayede yabancı meslek diplomanızın, Almanya’daki eşdeğer diploma bazında inceletme hakkınız yasal olarak güvence altına alınmıştır.

Yönetmeliklerle düzenlenmeyen mesleklerde, diplomanız resmen tanınmasa da, işyeri bulduğunuz takdirde çalışabilirsiniz. Sonuçta mesleki vasıflarınız kabul edilmese bile, tanınma süreci sizin için faydalıdır; zira bu sayede Alman işverenlere mesleki vasıflarınız hakkında bilgi verme imkânına kavuşursunuz. Yönetmeliklerle düzenlenen mesleklerde ise diplomanızın kesinlikle Almanya’da eşdeğer olarak resmen tanınmış olması gerekmektedir. Bu tür meslekler özellikle sağlık branşındaki (örneğin hekimlik, hemşirelik) ve sosyal ve pedagojik alanlarındaki mesleklerdir.Bu bilgiler doğrultusunda sizin mesleğiniz yönetmenlikte belirtilen meslekler (pedagojik) girebilir.

Çalışabilmeniz için, mesleğinizin tanınması gerekip gerekmediğini internette http://www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden öğrenebilirsiniz.

Diğer taraftan Alman Oturum Yasası`nın 19. Paragrafına göre aşağıda belirteceğim koşulları yerine getiren bir kişi Almanya`da geçici oturum „ Mavikart Avrupa“ oturumu hakkı kazanmaktadır.
Eğer siz bir Alman Üniversitesinden Mezun olmuşsanız yada yabancı bir ülkede Almanya`daki üniversiteye denk gelen bir Üniversiteyi bitirmişseniz ve Almanya`da somut bir iş teklifi almişsanız veya iş sözleşmesi yapmışsanız,ayrıca yıllık bürüt geliriniz 47.600 € olacak ise, bu yıllık gelir, bazı ihtiyaç olan mesleklerde yıllık 37.128 € olarak hesaplanmaktadır, oturum hakkı alabilirsiniz.
İhtiyaç olan meslekler şöyle sıralanmaktadır; Fenbilimleri, Matematıkçiler, Mühendisler, Doktorlar, İnformasiyon, iletişimteknolojileri ve bilgisayar alanındaki akademisiyenler. Bu durum da Alman iş dairesinin çalışmanızı onaylaması gerekiyor.
Buraya gelip çalıştıktan 33 ay sonra Mavikart Avrupa oturumu sahibi olarak, süresiz oturum hakkı , diğer adıyla yerleşme hakkı elde edebilirsiniz. Eğer siz Almanca B1 Sertifikasına sahipseniz, 21 ay sonra yerleşme hakkı elde edebilirsiniz.

Eğer siz yurdışında iş aramanıza rağmen, Almanya`da halen bir iş bulamadıysanız, Almanya`da iş aramak için altı aya kadar iş arama vizesi alıp Almanya`ya gelip iş arayabilirsiniz. Yalnız bu süre içinde kendi geçiminizi kendiniz sağlamanız gerekmektedir. Çünkü bu süre içinde çalışma izniniz yoktur. Ama bu süre içinde mesleğinizle ilgili, yukarıda belirtiğim şartlar altında, iş bulursanız, Türkiye`ye dömeden buarda yetkili yabancılar dairesine başvurup oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

Almanca bilmek iş arama konusunda daha büyük bir avantaj sağlamaktadır. Siz ayrıca ingilizce biliyormuşsunuz. Bu durumda bir avantaj. Buraya gelirseniz, Almanca kursu yapıp Almancanızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca siz mevcut durumda ücretsiz almanca eğitimi ve oryantasyon hizmetleri alma şansınız yok.
Ek olarak vereceğim Linklerde iş arayabilirsiniz. Yani burada önemli olan sizin iş bulmanız. Bu linkeler türkçe ve ingilizce arama yapabilirsiniz.

https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?m=1&aa=1
https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/stellenangeboteFinden.html?execution=e2s1&d_6827794_p=1
http://www.make-it-in-germany.com/arbeiten/in-fuenf-schritten-zum-arbeiten-in-deutschland/visum/
http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/job_finden.php
Çalışmalarınızda başarılar dileği ile,

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali