is imkani

20. 08. 2014, 08:35

slm ben tokat Gazi Osmanpaşa üniversitesi ziraat fakültesi 4 sınıf öğrencisiyim nasip olursa 2015 te mezun olacam ve mezun olduktan sonra almanyada çalısmak istiyorum ziraat mühendisi olarak almanyada çalışabilirmiyim çalıssam ne gibi kurumlarda çalışabilirim ve ne kadar ücret alabilirm öğrene bilirmiyim.

28. 08. 2014, 10:26

Merhaba nisay,

bize ulaşmanın yolunu bulduğunuza sevindim.
Okulunuzu seneye bitirmek dileği ile sorunuzu şöyle cevaplayabilirim.
Almanya Ağustos 2012 tarihinde uzmanlara mahsus bir oturma izni türünü daha yürürlüğe koydu: AB Mavi Kart. AB Mavi Kart, AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olup yüksek nitelik gerektiren faaliyet amacıyla Almanya’ya gelen veya başka bir ikamet izniyle, örneğin yüksek öğrenim amacıyla, Federal Almanya’da bulunan ya da başka bir AB üyesi ülkede AB Mavi Kart ile ikamet edenler içindir.
Alman Oturum Yasası`nın 19. Paragrafına göre aşağıda belirteceğim koşulları yerine getiren bir kişi Almanya`da geçici oturum „ Mavikart Avrupa“ oturumu hakkı kazanmaktadır.
Eğer siz bir Alman Üniversitesinden mezun olmuşsanız yada yabancı bir ülkede Almanya`daki üniversiteye denk gelen bir üniversiteyi bitirmişseniz ve Almanya`da somut bir iş teklifi almişsanız veya iş sözleşmesi yapmışsanız, ayrıca yıllık bürüt geliriniz 47.600 € olacak ise, bu yıllık gelir, bazı ihtiyaç olan mesleklerde yıllık 37.128 € olarak hesaplanmaktadır, oturum hakkı alabilirsiniz.
İhtiyaç olan meslekler şöyle sıralanmaktadır; Fenbilimleri, Matematıkçiler, Mühendisler, Doktorlar, İnformasiyon, iletişimteknolojileri ve bilgisayar alanındaki akademisiyenler. Bu durum da Alman iş dairesinin çalışmanızı onaylaması gerekiyor.
Buraya gelip çalıştıktan 33 ay sonra Mavikart Avrupa oturumu sahibi olarak, süresiz oturum hakkı , diğer adıyla yerleşme hakkı elde edebilirsiniz. Eğer siz Almanca B1 Sertifikasına sahipseniz, 21 ay sonra yerleşme hakkı elde edebilirsiniz.
Ayrıca siz Almanya`ya iş aramak için altı aya kadar iş arama vizesi alıp gelip Almanya`da iş arayabilirsiniz. Yalnız bu süre içinde kendi geçiminizi kendiniz sağlamanız gerekmektedir. Çünkü bu süre içinde çalışma izniniz yoktur. Ama bu süre içinde mesleğinizle ilgili, yukarıda belirtiğim şartlar altında, iş bulursanız, Türkiye`ye dömeden burada yetkili yabancılar dairesine başvurup oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.
Siz ziraat mühendisi olarak burada, tarım ve ziraat alanında iş arayabilirsiniz. (Agrarwirtschaft und allen landwirtschaftlichen Bereichen). Almanya federal bir ülke olduğu için maaş konusu eyaletlere ve bulacağınız işin niteliğine göre değişmektedir. Buruto maaşlar 1500€ ile 4500€ arasında değişiklikler göstermerktedir.
Ek olarak vereceğim Linklerde iş arayabilirsiniz. Yani burada önemli olan sizin iş bulmanız.

http://www.make-it-in-germany.com/arbeiten/in-fuenf-schritten-zum-arbeiten-in-deutschland/visum/
http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/job_finden.php
https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html;jsessionid=LZGrT1XGHdZFnNG0S9nnfnkrWwn4W0Zh4y
3MclQJ272hMH58DYzG!2059241181?
m=1&aa=1

Çalışmalarınızda başarılar dileği ile,
İyi günler diliyorum
JMD.Ali