AİLE BİRLEŞİMİ İLE İLGİLİ TÜM HİKAYEM

17. 12. 2015, 20:29

Merhaba arkadaşlar , size aile birleşimi ile ilgili başımdan geçen herşeyi tek tek anlatacağım ve bu yola başvuran tüm arkadaşlarıma her konuda yardımcı olacağım. Sizden istediğim sadece yazılanları iyi okumanız ve bir soruyu tekrar tekrar sormamanız.

Eşimle Geçtiğimiz yıl yazın evlendim ve goethe sınavı için Balıkesir\'de bir dil kursuna yazıldım. Kendilerinin Goethe denetiminde olduğunu ve konsolosluğa bağlı çalıştıklarını söylediler , biz de güvendik inandık ve başladık. Günler geçtikçe yalanları ortaya dökülmeye başladı , Goethe ile başlantısı olmayan , \'\' biz bağlı çalışıyoruz bizde işler her zaman olur\'\' diyip köyden gelen insanların bir dünya parasını alan ve sınav ücreti 240 tl iken 500-600 tl arasında para alan vu bu paranın tamamını Goethe\'ye gönderdiklerini iddia eden bir kursa başladım. Kursta inanılmaz bir baskı vardı \'\' Biz tümtercüman işlerinizi yapıyoruz ve elektronik imza kullanıp vergi ödüyoruz biz işlerinizi kesin olarak yapıyoruz o yüzden bizim fiyatlarımız biraz yüksek \'\' diyip , normalde dosya ücreti 250 tl iken 1200 tlye varan bir ücret talep ettiler. Ben bu ücreti yalanlarını yüzüne vurarak %70 indirmeyi başardım. Kurs ücreti de 2 aylık 3000 TL.

Değerli arkadaşlarım , herkez kendi dosyasını hazırlayabilir , istenilen tüm evraklar nufus müdürlüğünde veriliyor sadece biraz girişken olun ve yapabileceğinize inanın.Ayrıca neye ihtiyaç olduğu Almanya konsolosluğu resmi sitesinde açıkça belirtilmiş. Ya da az biraz paranıza kıyıp biryerlere danışın.

Kursum bitti , 85 puan ile sertifikamı aldım ve tüm evraklarım ile birlikte 3 gün sonraki randevuma gittim. Sıra beklemiyorsunuz hemen sıra geliyor ve görüşmeye başlıyorsuz.

Konsolosluk memuru sizin evraklarınızı tamamen kontrol ettikten sonra para makbuzunuzu iletiyor ve parmak izinizi alıyor. Daha sonra sorgulama başlıyor. Asla heyecan endişe duymayın çünkü onlar işini yapıyorlar ve bunu açıkça belirtiyorlar. Eşiniz ile ilgili özel sorular soruyorlar. Nerede tanıştınız nasıl evlendiniz , gelecekteki hayalleriniz nelerdir gibi. Bunları açıkça beyan edin. Bu sorgulama ortalama 30 dk sürüyor daha sonra \'\' size almanca sorular sormam gerek\'\' diyip a1 seviyesi çerçevesinde sorular soruluyor , örneğin ; Haben Sie Kinder? Wie alt sind sie? gibi. Bunlara da cevap verdikten sonra görüşme başarıyla tamamlanıyor ve size pasaportunuzun en geç 12 hafta içinde elinizde olacağını belirtip veda ediyor. Toplam görüşme süreniz 1 saatı alabiliyor. Gayet sakin olun ve her zaman doğruları söyleyin.

Benim hikayem bundan ibaret Allah herkesin işini rast getirsin.

18. 01. 2016, 19:26

Merhabalar,
Almanyada evlilik yapmak için istenen tüm evraklarimla 09.11.2015 tarihinde ankara alman konsolosluğunda başvuruda bulundum. Geçen haftaya kadar haber grlmedi, konsolosluğu aradfim ve sordum evraklsrimin almanyada olduğunu ve beklenen gerektiğini söylediler.Köln de yaşan nişanlama yabancilar polisine gidip sormasını istedim bi şekilde telefonla ulaşıp sormuş ve evet evraklari min orada olduğunu kendisine davetiye gönderileceğini söylemiş ve takip eden 7 gün içinde bugün mektup gelmiş nişanlama. Bu arada nişanlı türk ama alman vatandasi. Biz bu durumun bize avantaj sağlayacağını düsünurken gelen mektupta
*6 aylık maaş bordrosu
*3 aylık banka hesap dökümü
* kira kontratı ve ev sahibinden taahhütname
*,işyerinden taahhütname
*sigorta kayıt belgesi
*kimlik aslı
*tam vukuatlı nüfus kayıt ornrgi almanca tercümesi ve apostilli olacak
* ve en can alici noktaya geliyorum SCHUFA istendi. Ve bu belge öyle gidince hemen alınabilen bisey değil haftalarca beklemek gerekiyor.
Şaka gibi, bizim orada olacağımız nikah tarihimiz de 12 şubat:(
Şaka gibi.
Sanırım bu istedikleri evraklar bi terslik olduğunu gösteriyor. Tabiki hepsini temin edip göndereceği ama olumsuz çıkma ihtimali de var sanırım. Başına buna dair bisey gelen var mi ?
Bana bilgi verebilirsiniz sevinirim.