Meslek Eğitimi

22. 01. 2013, 11:57

Merhaba!
Önümüzdeki ay Almanya`ya gideceğim.Katıldığım uyum kursundan sonra meslek eğitimi yapmak istiyorum. Uyum kursu devam ederken bu konu hakkında bilgi alabileceğim bir yer varmı? Neler yapmam gerekiyor?
Teşekkürler

14. 03. 2013, 17:24

Umarım sağsalim gelmissindir :-D
Almanya`da Ausbildung, yani Meslek eğitimi yapabilmek için, Türkiye`deki son mezun olduğun okul`daki Diploma`nın (orijinal olacak) Almanca tercümesi ile Almanyada`ki Ausbildung yapacağın Okul`un bağlı olduğu Eğitim Senatörlüğüne başvurman lazım. Senatörlük, diplomanız o eyaletin eğitim kanunlarına göre, hangi Diploma derecesine eş ise, bunu sana yazılı olarak verir.
Bu işleme, diplomanızı tanıttırma yani annerkannt als Realschulabschluss denir. Sonrada o bölüme diplomanız uyuyorsa başvurursunuzve kayıt olursunuz.
Meslek eğitimi yapmak için en az Ortaokul diplomasi şarttır.

Almanya`da 2 türlü meslek eğitimi vardır.

1. Schulische Ausbildung, yani sırf okula giderek 3 - 3.5 sene içinde mezun olunan.
2. Betrieblische Ausbildung, yani bir Firma`da yapılan meslek eğitim

Başka sorun olursa hiç çekin me =]]

30. 08. 2013, 17:53

slm

benim ortaokul diplamam var ve 6 sene bir meslekte calistim ama bu meslek uzerine bir diploma almak istiyorum ne yapmam lazim..

Betrieblische Ausbildung konusunu biraz acarmisiniz.

saygirrimla

02. 09. 2013, 12:11

sonsuzluk0468 merhaba,
soruna dogru yanit verebilmem icin bir kac detay verebilirmisin? Diplomani ve calistigin meslegi Almanya`da mi yoksa Türkiyede mi yaptin? Eger Türkiye`de yaptiysan kalfalik, ciraklik yada ustalik gibi bir belgen varmi?

Die betriebliche Ausbildung türkce ifadesi ile mesleki egitim, ikili egitim (Duale Ausbildung) olarakta adlandirilir. Bunun nedeni meslek egitimin yapildigi isyerleri ve meslek okullari birlikte kisinin meslek egitimini tamamlamasinda ortak calismalaridir.
Almanya capinda belirlenmis standartlara göre egitim gören kisiler meslek egitimlerinin sonunda (3 ila 3,5 yil arasinda degismektedir) yaptiklari sinav sonucuna göre meslek egitimini sonlandirirlar.

Eger sordugum sorulara yanit verebilirsen senin icin daha faydali cevaplar verebilirim.

JMD Can

03. 09. 2013, 19:36

Merhaba !
Benim Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü Diploman var lLisans 4 Yıllık ) benim Almanya da iş bulmam için ne yapmam gerekiyor .
Dil İngilizce az seviyede bilgim var !
Almanca bilgim yok.
Marmara Üniversitesi nden çok iyi bir not ile mezun oldum .
Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

04. 09. 2013, 10:36

baltacifatih merhaba,
Üniversite mezunu iseniz almanyaya çalışmak için ve daha sonrada sürekli yerleşim için gelebilirsiniz. Bunun için çalışma vizesi almanız gerekmektedir
Bu vizeyi almanın koşulları şudur:
Bütün dıploma denkliği olan üniversite mezunları 1 Ağustos 2012 den itibaren almanyada çalışmalarını sağlayacak Mavi Kart EU alabilirler. Bunun için almanyada meslek dallarına uygun bir iş bulduklarını belgelemelidirler bu da bir iş sözleşmesidir. Yani önce iş bulmanız gerekmektedirve Bu iş yerinin size yıllık brüt En az 46.400 Euro ödenmelidir.

Matematik, Bilgisayar Mühendisliği ve doğa bilimleri alanında bu miktar en az 36.192 Euro dur. Buna ilaveten Alman iş ve işçi bulma kurumu sizin bu iş yerinde çalışabileceğinizi onaylamalıdır.
Mavi Kart EU alındıktan 33 Ay sonra sürseniz oturum için hak kazanırsınız. Bunun için en az B1 Ddüzeyinde Almanca bilmeniz gerekmektedir.

Eğer herhangi bir iş yeri bulamadıysanız mezun olduğunuzdan dolayı en fazla 6 ay olmak şartı ile Almanya\'ya gelip iş arayabilirsiniz. Bunun için önemli olan bu iş arama zarfı içerisinde geçiminizi sağlayabilebilmenizdir. Çünkü bu sürede geçici bir işte çalışmanız yasaktır. Eğer 6 Ay içerisinde mezun olduğunuz alana ilişkin iş bulabilirseniz geri dönmeden mavi karta başvurabilirsiniz.

Vize başvurusunu bulunduğunuz yerdeki elçilik ve konsolosluklara yapabilirsiniz.

Bu konu hakkinda detayli bilgileri ingilizce ve almanca olarak http://www.make-it-in-germany.com sayfasindan bulabilirsiniz. Ayrica ayni sayfada mesleginiz ile ilgili is ilanlarinida bulabilirsiniz: http://www.make-it-in-germany.com/en/making-it/job-listings/

Saygılarımla
JMD Can

10. 09. 2013, 17:48

Ben motor meslek lisesi mezunuyum ve Türkiye de volkswagen yetkili servisinde çalışıyorum.Volkwagen Türkiye distribütörü Doğuş otomotivin vermiş olduğu mekatronik eğitimini başarılı bir şekilde tamam ladım.Master teknisyen olarak ve Elektrik atölye formeni olarak volkswagende görev yapıyorum,ama bundan sonraki iş hayatımı Almanya da devam etmek istiyorum,bu isteğimi yerine getire bilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

|

20. 12. 2013, 20:42

Merhaba
Ben İstabul Üni.Meslek Yüksek Okulu Makina Bölümünde okudum fakat bitirmedim. Lise Diplomam hala Üniversitede bulunuyor. Her türlü meslek eğitimi yapmak için diploma gerekli mi? (Örnek kuaför,terzi vb...) Şu anda B1 sertifaksını aldım. Sizce şu anda geçerli olan en iyi meslek eğitimi hangisidir?

31. 03. 2014, 02:19

Ben Türkiyede Anadolu teknik lisesinde mekatronik okudum. Bu sene mezun olucam. Muhendia unvanim yok. Almanyada mekatronik uzerine calismak ve egitim alarak muhendia unvani kazanmak istiyorum. Almancam yok. Orta seviye ingilizcem var. Mumkunmudur? Simdiden sagol.

07. 04. 2014, 11:51

Merhaba Ertuğrul,

Öncelikle sabrın icin teşekkürler. Yoğun ilgiden dolayı sorunu biraz gecikmeli cevaplıyorum.
Türkiyede Anadolu teknik lisesinde mekatronik okuduğunu ve Almanyada mekatronik üzerine çalismak ve egitim alarak muhendia unvani kazanmak istediğini belirtiyorsun.

Almanya`da bir üniversitede okuyabilmen için Türkiye`de üniversiteye giriş sınavını kazanmış olman ve kazandığın bölüme paralel bir bölüm için Almanya`da bir üniversiteye başvurup üniversiteden kabul onayı alman gerekmektedir. Üniversiteye kabul onayı aldıktan sonra, bu onayla gidip vize için başvurman gerekmektedir. Vizeyi alıp geldikten sonra burada bir süre Almanca kursu yapıp üniversite için gerekli olan dil sınavını vermen lazım. Daha sonra burada eğitimine devam edebilirsin. Eğitimini bitirdikten sonra, eğer bir sene içerisinde bitirdiğin bölümle ilgili bir iş bulursan, Almanya`da oturum hakkı alıp çalışabilirsin.
Çabalarında başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

28. 04. 2014, 22:52

slm ben almanyaya yeni geldim ortaokul mezunuyum almanyada meslek yapak istiyorum tr 5 yil sekretelik yaptim fakat sertifikam yok almanyada herhangi bir meslek yapmak istiyorum fakat hangi meslegi yapabilirim bilmiyorum bu konuda yardimci olursaniz sevinirm simdiden tesekürler..

29. 04. 2014, 13:20

Merhaba denizz,

Almanya`ya hoş geldin. Umarım herşey şimdiye kadar beklediğin gibi olmuştur.

Soruna gelince , Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır.
Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğreniyorsun. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapıyorsun. Teorik olarak bir diploman olmadan meslek eğitimi yapılabilinir. Ama pratikte daha çok diplomaya bakılmaktadır. Meslek eğitimi için gerekli olan diploma, yapacağın mesleğe göre değişmektedir. Örneğin satıcılık mesleği yapmak istersen, (Realschulabschluss) lise diplomasına sahip olman lazım. Ayrıca meslek eğitimi kuralları Almanya`daki eyalet sisteminden dolayı farklılıklar götermektedir.

Sana daha detaylı bilgi vermem için daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacımı var. Almanya`ya tam ne zaman geldi? Hangi eyalette ve şehirde oturuyorsun? Ayrıca Almanya`ya hangi amaçla geldin? Örneğin aile birleşimi yoluyla mı yada başka bir yolla mı geldin? Yaşın kaç ?

Eğer özel bilgileri forum üzerinden vermek istemiyorsan, ana sayfaya girip mail danışmanlığı üzerinden danışmanlığı başlat tuşunu tıklayacaksın. Orda istediğin danışmanı seçebilir ve sorunu yöneltebilir, bilgilerini güvenli bir şekilde iletebilirsin. Daha sonra açılacak pencereye kulanıcı adını ve şifreni girip sorunu bize gönderebilirsin.
Eğer sordoğum sorulara cevap verebilirsen, sana daha ayrıntılı cevap verbilirim.

Çabalarinda başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum

JMD-Ali

12. 05. 2014, 21:09

Selam,ben Almanya ya geleli 4 yil oldu.Bir türlü isler yolunda gitmedi. Türkiye de Fen ve Teknoloji Ögretmenligi bitirdim. Acaba benim meslek yapabilmem icin hangi yollardan gecmem lazim? Ya da hangi meslek dallarina yönelebilirim? Simdiden cok tesekkür ediyorum.

19. 05. 2014, 12:33

Merhaba detcal,

Şimdiye kadar işlerinin yolunda gitmemesine rağmen, yılmadan yeni arayışlara girmeni takdir ediyorum. Umarım bundan sonra işlerin yolunda gider.

Sana daha detaylı bilgi vermem için daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacımı var. Hangi eyalette ve şehirde oturuyorsun? Ayrıca Almanya`ya hangi amaçla geldin? Örneğin aile birleşimi yoluyla mı yada sadece dil egitimi icin mi geldin? Yaşın kaç ? Bu süre içinde İntegrationskursu yaptın mı? İş deneyimin oldu mu? Diplomanı tanıttın mı? Yani bu dört yıllık süre içinde yaptıklarını biraz daha bilirsem, önerilerimi o doğrultuda geliştirebilirim.

Ayrıca özel bilgileri forum üzerinden vermek istemiyorsan, ana sayfaya girip mail danışmanlığı üzerinden danışmanlığı başlat tuşunu tıklayacaksın. Orda istediğin danışmanı seçebilir ve sorunu yöneltebilir, bilgilerini güvenli bir şekilde iletebilirsin. Daha sonra açılacak pencereye kulanıcı adını ve şifreni girip sorunu bize gönderebilirsin.
Eğer sordoğum sorulara cevap verebilirsen, sana daha ayrıntılı cevap verbilirim.

Çabalarinda başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum

JMD-Ali

14. 06. 2014, 14:31

Merhabalar

Ben 14 yil almanyada yasadim 7. Sinifa kadar orda okudum simdi ise Universitede oluyorum turkiyede fakat Almanyada tekrar Ausbildung yapmak istiyorum bunun icin ne yapmam laZim ve hangi yolu izlemem gerekir? Mavi kart veya calisma izni almam gerekiyor mu bewerbungumu turist vizesiylede yapip sonra onu egitim
Vizesine ve ya calisma vizesine cevirebiliyormuyum? Bana yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim

17. 06. 2014, 09:43

Merhabalar Oktay61

bize ulaşmanın yolunu bulduğunuza sevindim,
Sorunuzda daha önce 14 yil Almanya`da yaşadığınızı ve 7. sınıfa kadar burada okuduğunuzu belirtmişsiniz. Almanya`da Ausbildung yapmak istediğinizi ve bunun için ne yapmak gerektiğini sormuşsunuz.

Alman Oturum Yasası`nın 16. Paragrafına göre bir kişi meslek eğitimi yapmak için Almanya`da oturum alabilir.Sorunuza gelince, Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğrenebilirsiniz. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapabilirsiniz. Bir işyerinde eğitim yapmak isteyen bir yabancı, Alman İş Dairesi`nden onay almak zorundadır. Eğer bu onayı alırsa, o iş yerinde meslek eğitimi yapabilir.
İkinci olarakta yapacağınız mesleğe bağlı olarak Meslek okulları bulunmaktadır. Siz bu meslek okullarına başvurup gerekli belgeleri verdikten sonra, bu okullarda meslek eğitimi yapabilirsiniz. Meslek eğitimi okulları parasızdır. Ama diğer giderlerini kendiniz karşılamak zorundasınız. Ama meslek eğitimi yaptığınız dönemde haftada on saatlik bir iştede çalışama hakkınız bulunmaktadır.
Meslek eğitimini bitirdikten sonra, bir yıllık oturum alıp, burada iş arayabilirsiniz. Mesleği ile ilgili iş arama esnasında geçiminizi sağlamak için ayrıca çalışabilirsiniz. Mesleğinizle ile ilgili iş bulursanız yabancılar dairesine başvurup oturma izni alabilirsiniz.
Diğer bir yol ise Almanya`da üniversite eğitimi yapmanız. Almanya`da bir üniversitede okuyabilmeniz için Türkiye`de üniversiteye giriş sınavını kazanmış olmanız ve kazandığınız bölüme paralel bir bölüm için Almanya`da bir üniversiteye başvurup üniversiteden kabul onayı almanız gerekmektedir. Üniversiteye kabul onayı aldıktan sonra, bu onayla gidip vize için başvurmanız gerekmektedir. Vizeyi alıp geldikten sonra burada bir süre Almanca kursu yapıp üniversite için gerekli olan dil sınavını vermeniz lazım. Daha sonra burada eğitiminize devam edebilirsiniz. Eğitimini bitirdikten sonra, eğer bir sene içerisinde bitirdiğiniz bölümle ilgili bir iş bulursanız, Almanya`da oturum hakkı alıp çalışabilirsiniz.

Diğer sorunuza gelince; AB Mavi Kart Oturumu alabilmek için aşağıdaki koşulların karşılamanız gerekmektedir
-Eğer yüksek öğretim derecenizi Almanya’da elde etmemişseniz, ya öğretim derecenizin Almanya’da tanınması ya da bir Alman yüksek öğretim derecesi ile eş değerde olması zorunludur.
-Bir iş sözleşmesi veya belirlenmiş yıllık bir asgari brüt maaşı (2013: 46.400 EURO) olan bağlayıcı bir iş teklifine sahip olunması gerekir.
-Rağbet görmeyen meslekler diye adlandırılan mesleklerdeki akademisyenler tarafından – örneğin fen bilimciler, matematikçiler, mühendisler, hekimler, bilişim ve iletişim teknolojisi uzmanları gibi – bu maaş düzeyine erişilmediği takdirde, eğer maaş benzer ayardaki meslek mensuplarının maaşı ölçüsünde ve 2013 yılında en az 36.192 EURO ise, yine de bir göç mümkündür. Bunlar, onaylama yetkisini elinde bulunduran Federal İş Bulma Ajansı tarafından denetlenecektir. Şayet yüksek öğretiminizi Almanya’da tamamladıysanız bu onaya gerek yoktur.

Vize başvurunuzu gelince; hedeflediğiniz oturum şekline göre yaparsanız daha etkili olur. Diğer tarftan eğer üniversiteyi bitirmiş, yüksek kaliteli işgücüne sahip iseniz, iş arama vizesi için başvurup 1 yıllık vize alıp Almanya`ya gelip iş arayabilirsiniz. Eğer burada iş bulursanız AB Mavi Kart oturumu alabilirsiniz.

Çabalarınızda başarılar dileği ile,
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

22. 06. 2014, 15:10

merhabalar
Ben 19 yildir Almanya da yasiyorum.Egitimim 1995 yilinda Lise 2 terk seklinde son bulmustu.
Elimde okul hayatimla ilgili sadece okudugum liseden sonradan aldigim Tasdikname var.
Gecen yillar icinde egitim icin bir girisimde bulunmadim.Cesitli islerde calistim.En cok calistigim
alan kasiyerlik bununda katkisiyla Almancayi iyi bir sekilde ögrenebildim.Burada meslek
Egitimi yapmam mümkün olabilirmi?

23. 06. 2014, 14:02

Zitiert:
Umarım sağsalim gelmissindir :-D
Almanya`da Ausbildung, yani Meslek eğitimi yapabilmek için, Türkiye`deki son mezun olduğun okul`daki Diploma`nın (orijinal olacak) Almanca tercümesi ile Almanyada`ki Ausbildung yapacağın Okul`un bağlı olduğu Eğitim Senatörlüğüne başvurman lazım. Senatörlük, diplomanız o eyaletin eğitim kanunlarına göre, hangi Diploma derecesine eş ise, bunu sana yazılı olarak verir.
Bu işleme, diplomanızı tanıttırma yani annerkannt als Realschulabschluss denir. Sonrada o bölüme diplomanız uyuyorsa başvurursunuzve kayıt olursunuz.
Meslek eğitimi yapmak için en az Ortaokul diplomasi şarttır.

Almanya`da 2 türlü meslek eğitimi vardır.

1. Schulische Ausbildung, yani sırf okula giderek 3 - 3.5 sene içinde mezun olunan.
2. Betrieblische Ausbildung, yani bir Firma`da yapılan meslek eğitim

Başka sorun olursa hiç çekin me =]]

Acaba ben bunun üzerine bir şey sorabilir miyim? :-D

Bu işlemleri yaptıktan sonra almanyada en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden örneğin hasta ve yaşlı bakımına kayıt yaptırdık. Sonra ki aşama ne peki, hiç almanca bilmeyen birine almanca kursunu da verirler mi, bu gibi durumlarda okula giderek yapılan meslek eğitimlerinde bir gelir durumu ispatlamak, belgelendirmek gibi bir durum söz konusu olur mu, eğer olursa bu meblalar hakkında da bilgi verir misiniz?

Emeğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum. :)

01. 07. 2014, 15:02

Zitiert:
merhabalar
Ben 19 yildir Almanya da yasiyorum.Egitimim 1995 yilinda Lise 2 terk seklinde son bulmustu.
Elimde okul hayatimla ilgili sadece okudugum liseden sonradan aldigim Tasdikname var.
Gecen yillar icinde egitim icin bir girisimde bulunmadim.Cesitli islerde calistim.En cok calistigim
alan kasiyerlik bununda katkisiyla Almancayi iyi bir sekilde ögrenebildim.Burada meslek
Egitimi yapmam mümkün olabilirmi?

Merhabalar Seyran

bize ulaşmanın yolunu bulduğuna sevindim.

Almanya`da bir meslek eğitimi yapman mümkündür. Teorik olarak bir diploma olmadan meslek eğitimi yapılabilinir. Ama pratikte daha çok bir okuldan diploması olanlar tercih edilmektedir. Meslek eğitimi için gerekli olan diploma, yapacağın mesleğe göre değişmektedir. Örneğin satıcılık mesleği yapmak istenirse, Hauptschule mezunu veyahut Realschule mezunu olanlar daha çok tercih edilmektedir.

Ayrıca meslek eğitimi kuralları Almanya`daki eyalet sisteminden dolayı farklılıklar götermektedir. Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır.
Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğrenebilirsiniz. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapabilirsiniz.

Bu durumda sen lise ikiden terk tastiknamesine sahipsin. Yani sen yaklasık olarak on yıl (ilkokul, ortaokul ve lise ikiye kadar) Türkiye`de okula gitmişsin. Lise ikiden terk tastiknameni ve lise ikiye kadar gördüğün derslerin listesini almancaya çevirerek tanıtırsan, bazı durumlarda Haupschule mezunu olarak kabul edilebilinirsin. Çünkü Almanya`da Haupschule mezunları dokuz yada on yıl okula gidip diploma alıyorlar.

Bu belgelerini bulunduğun eyalette tanıtman gerekir. Hangi şehirde oturduğunu bize bildirirsen, sana o şehirdeki danışma yerlerinin adresini verebiliriz. Böylece daha sonra takip edeceğin prosüdür konusunda sana orada yardımcı olabilirler.

Diğer taraftan uzun süre kasierlik alanında çalışman sana bir meslek yeri bulmada avantaj sağlayabilir. Meslek yerini kendinde arayabilirsen yada iş ajansının meslek edinmeyle ilgili bölümnden destek isteyebilirsin.

Sana çabalarında başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum

JMD-Ali

26. 07. 2014, 02:15

merhaba;
1996 meslek lisesi elektrik mezunuyum. mezuniyetimden bu yana aktif olarak çalışıyorum diplomamın Almanyada geçerli olması ve Almanyada elektrik teknisyeni statüsünde çalışmak için neler yapmalıyım. Teşekkürler.

07. 08. 2014, 12:21

merhaba ben aöf adalet bölümünden mezun oldum liseyi ise endüstri meslek lisesi elektrik bölümünden bitirdim 4-5 yillik elektrik deneyimim var almanyaya gitmeyi düsünüyorum bu diplamalarin bana ne gibi faydasi olabilir, simdiden tesekkür ediyorum..

11. 08. 2014, 10:51

İyi Günler ,
Ben danışmanlık istedim almanya da evlenmek ile ilgili ona cevap verilirse sevinirim. Diğer bir sorum da şu olacak : Ben Bilgisayar Programcılığı meslek yüksek okulu mezunuyum. Almanya da bunu nasıl değerlendirebilirim hem okul hem iş hayatı için. Yani bir iş yerine meslek eğitimi yapmak için başvurabilir miyim yada daha mantıklı ve kolay olabilecek bir şey ne yapabilirim?

21. 08. 2014, 11:05

iyi günler
Ben türkiyede meslek lisesini bitirdim. Şu anda almanyadayım. Okulumu devam ettirmek istiyorum. Ve bölümüm dısında da tercih yapabilme imkanım varmı. Almancam yok denecek kadar az. Okulu devam ettirmek için neler yapabilirim.

23. 08. 2014, 22:23

Merhaba,
Ben biyomedikal mühendisliği mezunuyum. Almanya\'ya gelip aşçılık üzerine mesleki eğitim almak istiyorum. Bunun için yapmam gerekenler hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

25. 08. 2014, 15:28

Merhaba Hazal,

bize ulaşmanın yolunu bulduğunuza sevindim.

Alman Oturum Yasası`nın 16. Paragrafına göre bir kişi meslek eğitimi yapmak için Almanya`da oturum alabilir. Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğrenebilirsiniz. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapabilirsiniz.
Yapacağınız mesleğe bağlı olarak Meslek okulları bulunmaktadır. Siz bu meslek okullarına başvurup gerekli belgeleri verdikten sonra, bu okullarda meslek eğitimi yapabilirsiniz. Meslek eğitimi okulları parasızdır. Ama diğer giderlerini kendiniz karşılamak zorundasınız. Ama meslek eğitimi yaptığınız dönemde haftada on saatlik bir iştede çalışama hakkınız bulunmaktadır.
Bir işyerinde eğitim yapmak isteyen bir yabancı, Alman İş Dairesi`nden onay almak zorundadır. Eğer bu onayı alırsa, o iş yerinde meslek eğitimi yapabilir.
Meslek eğitimini bitirdikten sonra, bir yıllık oturum alıp, burada iş arayabilirsiniz. Mesleği ile ilgili iş arama esnasında geçiminizi sağlamak için ayrıca çalışabilirsiniz. Mesleğinizle ile ilgili iş bulursanız yabancılar dairesine başvurup oturma izni alabilirsiniz.

Diğer taraftan siz biyomedikal mühendisliği mezunu olduğunuzu belirtiyorsunuz. Eğer siz yüksek öğretim mezunu iseniz ve aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsanız, Alman Oturum yasasının 19.paragrafına size Almanya`da çalışmanız için oturum izni verilebilinir.
Bir iş sözleşmesi veya belirlenmiş yıllık bir asgari brüt maaşı (2013: 46.400 EURO) olan bağlayıcı bir iş teklifine sahip olunması gerekir.
Rağbet görmeyen meslekler diye adlandırılan mesleklerdeki akademisyenler tarafından – örneğin fen bilimciler, matematikçiler, mühendisler, hekimler, bilişim ve iletişim teknolojisi uzmanları gibi – bu maaş düzeyine erişilmediği takdirde, eğer maaş benzer ayardaki meslek mensuplarının maaşı ölçüsünde ve 2013 yılında en az 36.128 EURO (2014) ise, yine de bir göç mümkündür. Bunlar, onaylama yetkisini elinde bulunduran Federal İş Bulma Ajansı tarafından denetlenecektir
Almanya’da bir AB Mavi Kart sahibi olarak, 33 ay boyunca yüksek nitelikli bir işte çalıştıysanız ve bir emeklilik sigortasına aidat ödendiyse, bu takdirde size Süresiz Yerleşim İzni verilme ihtimali bulunmaktadır. Eğer erkenden Almanca seviyenizin B1 düzeyinde olduğunu kanıtlayabilirseniz, bu iznin verilmesi 21 ay sonra da mümkündür. Aşağıda vereceğim linkler iş ilanlarına bakıbilirsiniz.
http://www.make-it-in-germany.com/arbeiten/in-fuenf-schritten-zum-arbeiten-in-deutschland/visum/
https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html;jsessionid=LZGrT1XGHdZFnNG0S9nnfnkrWwn4W0Zh4y3MclQJ272hMH58DYzG!2059241181?
m=1&aa=1

Çabalarınızda başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum
JMD-Ali

25. 08. 2014, 15:47

@saygın

Zitiert:
iyi günler
Ben türkiyede meslek lisesini bitirdim. Şu anda almanyadayım. Okulumu devam ettirmek istiyorum. Ve bölümüm dısında da tercih yapabilme imkanım varmı. Almancam yok denecek kadar az. Okulu devam ettirmek için neler yapabilirim.

Merhaba saygin,

Sorunuzda şu anda Almanya`da olduğunuzu belirtiyorsunuz. Eğitiminize Almanya`da devam etmek istediğini belirtiyorsun. Nasıl bir eğitim yapmak istediğinizi belirtmemişsiniz. Eğer daha ayrıntılı bilgi verirseniz ve Almanya`da nerede olduğunuzu belirtirseniz size daha iyi yardımcı oluruz. Almanya`da hangi şehirde olduğunuzu bize bildirirseniz, biz orada size yardımcı olacak (Jugendmigrationsdienst) genç göçmenler danışma yerinin adresini ve telefonunu veririz siz onlarla bir randevu yaparsınız ve onlar size ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olurlar.

Bilgilerinizin güvenligi için Mailberatung üzeri bilgilerinizi bize gönderseniz daha iyi olur. Bunun için bizim internet sayfasına gidip Maildanişmanlığına tıklayacaksınız sonrada danışmanlığı başlata tıklayıp sorunuzu ve bilgilerinizi bize gönderebilirsiniz.

Çabalarınızda başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum
JMD-Ali

02. 09. 2014, 10:58

Slamlar ben almsnyaya 2003 te geldim turkiyede saglik medlek lisesi acil tibbi teknisyen sanirim burda Rettungsdienst olarak geciyor ben burda gonderdim diplomami denklikten once bsna mittllre fachoberschul reife diplomasi gonderdiler ben burda bu diplomayla ne yapabilirim ya da simdi altenheim da biraz calisam o kagitlala tam denklik verirlermi bana yardimci olursaniz sevinirim
:P)

02. 09. 2014, 21:47

Slm. Ben fırat üniversitesinde inşaat teknikerliğini okudum.mezun oldum. Bu yıl almanyaya yerleşiyorum. Mesleğimi orda yapabilmem için ne yapmam gerekli.bana yardımcı olur musunuz?

12. 09. 2014, 11:46

Slamlar lutfen soruma cevap bekliyorum.

14. 09. 2014, 10:34

merhabalar ben 1 yıl sonra aile birlesımıyle almanyaya gidecegım.TÜRKİYEDE soyal bılgiler Ögretmenlıgı okudum MALESEF Meslegıme balayamadım .Acaba almanyada meslek edınmek icin diplomamı nasıl degerlendırebılırım .SOSYALARBEIT VEYA KİNDERGARTEN DA CALISABILIRMIYIM .NASIL BIR YOL İZLEMELIYIM .SİZ BANA NE ÖNERIYORSUNUZZ.BENI AYDINLATIRSANIZ COK SEVINIRIM.SİMDIDEN COK TESEKKÜR EDİYORUM

17. 09. 2014, 17:37

mrb ben muğla üniversitesi mobilya ve dekarosyon öğretmenliği 4 yıllık mezunuyum nişanlım lşuan almanyada benim oraya gidince kendi bölümüme kapsayan iş bulabilirmiyim ve ayrıca orada egtim olarak ilerlete bilirmiyim kendimi

29. 09. 2014, 09:04

Merhaba ben 2002 senesinde meslek yuksek okulundan bilgisayar dedtekli tasarim bolumunden mezun oldum almanyada meslek egitimi alabilirmiyim a1 alnanca egitimini de berlinde ozel bir kursa giderek aldim temelli kalmak istiyorum meslek egitimi ile kalabilirmiyim.

29. 09. 2014, 20:01

Ben Türkiyede şuan ticaret son sınıf öğrencisiyim :-| [b][/b]bölümüm muhasebe.Lise bittikten sonra Almanyada üniversiteyi okumak istiyorum.Bunun için ne yapmalıyım.

23. 10. 2014, 09:52

merhabalar 13 yıllık bayan kuaförüyüm meslegımı almyada sürdürmek ıstesem nasıl yapa bılırım bana yardımcı olursanız sevınrıım.

27. 10. 2014, 15:29

Zitiert:
Slamlar ben almsnyaya 2003 te geldim turkiyede saglik medlek lisesi acil tibbi teknisyen sanirim burda Rettungsdienst olarak geciyor ben burda gonderdim diplomami denklikten once bsna mittllre fachoberschul reife diplomasi gonderdiler ben burda bu diplomayla ne yapabilirim ya da simdi altenheim da biraz calisam o kagitlala tam denklik verirlermi bana yardimci olursaniz sevinirim
:P)

@tuam
Merhaba tuam,

Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Forumdaki amacımız, Foruma üye olanların kendi aralarında bilgi alışverisini ve Forumda daha önce verilmiş cevaplardan faydalanmalarını sağlamaktır. Direk sorunuzun cevabına almak istiyorsanız, mail danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Mail danışmanlığı hizmetinde sorularınıza en kısa sürede cevap veriyoruz.

Alman Tanınma Kanunu, yurt dışında kazanılan mesleki vasıfların, doğrudan yetkili bir merci tarafından, Almanya’da eşdeğer bir meslekle karşılaştırılmasını güvence altına almaktadır. Bu sayede yabancı meslek diplomanızın, Almanya’daki eşdeğer diploma bazında inceletme hakkınız yasal olarak güvence altına alınmıştır.

Yönetmeliklerle düzenlenmeyen mesleklerde, diplomanız resmen tanınmasa da, işyeri bulduğunuz takdirde çalışabilirsiniz. Sonuçta mesleki vasıflarınız kabul edilmese bile, tanınma süreci sizin için faydalıdır; zira bu sayede Alman işverenlere mesleki vasıflarınız hakkında bilgi verme imkânına kavuşursunuz. Yönetmeliklerle düzenlenen mesleklerde ise diplomanızın kesinlikle Almanya’da eşdeğer olarak resmen tanınmış olması gerekmektedir. Bu tür meslekler özellikle sağlık branşındaki (örneğin hekimlik, hemşirelik) ve sosyal ve pedagojik alanlarındaki mesleklerdir.
Çalışabilmeniz için, mesleğinizin tanınması gerekip gerekmediğini internette http://www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden öğrenebilirsiniz.
Diğer taraftan Almanya`da oturduğunuz şehirde (bunu belirtmemişsiniz) genç göçmenler danışma yerleri bulunmaktadır. Bize nerede oturduğunuzu mail danışmanlığı yolu ile belirtirseniz, size gerekli adresleri bidirebiliriz. Bu danışma yerlerinde sizlere gerekli olan yardımlar sunulmaktadır.

Çalışmalarınızda başarılar dileği ile,

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

27. 10. 2014, 15:36

Zitiert:
Slm. Ben fırat üniversitesinde inşaat teknikerliğini okudum.mezun oldum. Bu yıl almanyaya yerleşiyorum. Mesleğimi orda yapabilmem için ne yapmam gerekli.bana yardımcı olur musunuz?

@ysmn
Merhaba ysmn,

Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Forumdaki amacımız, Foruma üye olanların kendi aralarında bilgi alışverisini ve Forumda daha önce verilmiş cevaplardan faydalanmalarını sağlamaktır. Direk sorunuzun cevabına almak istiyorsanız, mail danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Mail danışmanlığı hizmetinde sorularınıza en kısa sürede cevap veriyoruz.

Alman Tanınma Kanunu, yurt dışında kazanılan mesleki vasıfların, doğrudan yetkili bir merci tarafından, Almanya’da eşdeğer bir meslekle karşılaştırılmasını güvence altına almaktadır. Bu sayede yabancı meslek diplomanızın, Almanya’daki eşdeğer diploma bazında inceletme hakkınız yasal olarak güvence altına alınmıştır.

Yönetmeliklerle düzenlenmeyen mesleklerde, diplomanız resmen tanınmasa da, işyeri bulduğunuz takdirde çalışabilirsiniz. Sonuçta mesleki vasıflarınız kabul edilmese bile, tanınma süreci sizin için faydalıdır; zira bu sayede Alman işverenlere mesleki vasıflarınız hakkında bilgi verme imkânına kavuşursunuz. Yönetmeliklerle düzenlenen mesleklerde ise diplomanızın kesinlikle Almanya’da eşdeğer olarak resmen tanınmış olması gerekmektedir. Bu tür meslekler özellikle sağlık branşındaki (örneğin hekimlik, hemşirelik) ve sosyal ve pedagojik alanlarındaki mesleklerdir.
Çalışabilmeniz için, mesleğinizin tanınması gerekip gerekmediğini internette http://www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca Almanya`ya geldikten sonra bütün belgelerinizi yani diplomanızı not çizelgesi ile birlikte Almancaya çevirip tanıtım prosüdürünü başlatabilirsinin.

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

27. 10. 2014, 15:43

Zitiert:
merhabalar ben 1 yıl sonra aile birlesımıyle almanyaya gidecegım.TÜRKİYEDE soyal bılgiler Ögretmenlıgı okudum MALESEF Meslegıme balayamadım .Acaba almanyada meslek edınmek icin diplomamı nasıl degerlendırebılırım .SOSYALARBEIT VEYA KİNDERGARTEN DA CALISABILIRMIYIM .NASIL BIR YOL İZLEMELIYIM .SİZ BANA NE ÖNERIYORSUNUZZ.BENI AYDINLATIRSANIZ COK SEVINIRIM.SİMDIDEN COK TESEKKÜR EDİYORUM

@mevsim
Merhabalar mevsim

Çalışabilmeniz için, mesleğinizin tanınması gerekip gerekmediğini internette http://www.anerkennung-in-deutschland.de adresinden öğrenebilirsiniz.
Ayrıca Almanya`ya geldikten sonra bütün belgelerinizi yani diplomanızı not çizelgesi ile birlikte Almancaya çevirip tanıtım prosüdürünü başlatabilirsinin. Tanıtma prosüdüründen sonra bahsettiğiniz alanlarda, yani sosyal danışmanlık ve çocuk kreşlerinde iş başvuruları yapıp iş bulabilirsiniz.

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

27. 10. 2014, 15:53

Zitiert:
mrb ben muğla üniversitesi mobilya ve dekarosyon öğretmenliği 4 yıllık mezunuyum nişanlım lşuan almanyada benim oraya gidince kendi bölümüme kapsayan iş bulabilirmiyim ve ayrıca orada egtim olarak ilerlete bilirmiyim kendimi

@yunusemre
Merhabalar yunusemre

Ayrıca Almanya`ya geldikten sonra bütün belgelerinizi yani diplomanızı not çizelgesi ile birlikte Almancaya çevirip tanıtım prosüdürünü başlatabilirsinin. Ayrıca tekrardan Almanya`da okumaya devam etmek istersein üniversitelere başvurup okuma olanağını elde edebilirsiniz.

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

27. 10. 2014, 16:05

Zitiert:
Merhaba ben 2002 senesinde meslek yuksek okulundan bilgisayar dedtekli tasarim bolumunden mezun oldum almanyada meslek egitimi alabilirmiyim a1 alnanca egitimini de berlinde ozel bir kursa giderek aldim temelli kalmak istiyorum meslek egitimi ile kalabilirmiyim.

@berna136336

Merhaba berna136336,

Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Yoğun ilgiden dolayı sorunuzu biraz gecikmeli cevaplıyorum.

Alman Oturum Yasası`nın 16. Paragrafına göre bir kişi meslek eğitimi yapmak için Almanya`da oturum alabilir. Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğrenebilirsiniz. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapabilirsiniz.

Yapacağınız mesleğe bağlı olarak Meslek okulları bulunmaktadır. Siz bu meslek okullarına başvurup gerekli belgeleri verdikten sonra, bu okullarda meslek eğitimi yapabilirsiniz. Meslek eğitimi okulları parasızdır. Ama diğer giderlerini kendiniz karşılamak zorundasınız. Ama meslek eğitimi yaptığınız dönemde haftada on saatlik bir iştede çalışama hakkınız bulunmaktadır.
Bir işyerinde eğitim yapmak isteyen bir yabancı, Alman İş Dairesi`nden onay almak zorundadır. Eğer bu onayı alırsa, o iş yerinde meslek eğitimi yapabilir.

Meslek eğitimini bitirdikten sonra, bir yıllık oturum alıp, burada iş arayabilirsiniz. Mesleği ile ilgili iş arama esnasında geçiminizi sağlamak için ayrıca çalışabilirsiniz. Mesleğinizle ile ilgili iş bulursanız yabancılar dairesine başvurup oturma izni alabilirsiniz

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

27. 10. 2014, 16:14

Zitiert:
Ben Türkiyede şuan ticaret son sınıf öğrencisiyim :-| [b][/b]bölümüm muhasebe.Lise bittikten sonra Almanyada üniversiteyi okumak istiyorum.Bunun için ne yapmalıyım.

@Murat7
Merhaba Murat7,

Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Yoğun ilgiden dolayı sorunuzu biraz gecikmeli cevaplıyorum.

Almanya`da bir üniversitede okuyabilmeniz için Türkiye`de üniversiteye giriş sınavını kazanmış olmanız ve kazandığınız bölüme paralel bir bölüm için Almanya`da bir üniversiteye başvurup üniversiteden kabul onayı almanız gerekmektedir. Üniversiteye kabul onayı aldıktan sonra, bu onayla gidip vize için başvurmanız gerekmektedir.
Alman Oturum Yasası`nın 16. Paragrafına göre (Aufenthaltstitel als Studienbewerber nach § 16 Abs. 1a und Abs. 1 S.1 AufenthG) vizeyi alıp geldikten sonra burada bir süre Almanca kursu yapıp üniversite için gerekli olan dil sınavını vermeniz lazım. Daha sonra burada eğitiminize devam edebilirsiniz. Eğitiminizi bitirdikten sonra, eğer bir sene içerisinde bitirdiğiniz bölümle ilgili bir iş bulursanız, Almanya`da oturum hakkı alıp çalışabilirsiniz.
Yeterli Almanca bilgisine sahip değilseniz Almanya\'da Alman Devlet Üniversitelerince akredite edilmiş özel dil okullarında Almanca öğrenilebilir ve buna göre Dil Eğitimi vizesine başvurabilirsiniz. Alman Üniversitelerinde, genellikle, Almanca Dil Eğitimine yeni başlayan öğrenciler için dil eğitimi/kursu bulunmamaktadır.

Branş eğitiminden önce her yabancı öğrencinin Almanca (DSH veya TestDaF) Dil Sınavlarından geçmesi ve yüksek öğrenim hakkı elde edebilmek için bu sınavların birinden başarılı olması gerekmektedir.

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

03. 11. 2014, 15:34

@erdem

Merhabalar erdem,

Eğer Almanya`da kendi mesleğinizde çalışmak istiyorsanız;
Alman Oturum yasasının 18.paragrafına göre aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsanız, size Almanya`da çalışmanız için oturum izni verilebilinir.
Eğer siz konkret bir iş teklifi almışsanız ve diğer genel koşulları da yerine getiriyorsanız (bir geçerli pasaporta sahipseniz, Almanya`da kalacağınız süre içinde geçiminiz güvence altına alınmışsa, Almanya`dan yurdışı edilmenize sebep olacak bir durumunuz yok ise, vb.)
Prensip olarak Alman İş Ajansı`nın, Almanya`da bulacağı işte çalışmanız için onay vermesi gerekiyor. Bu iş sıradan bir düz işte olabilir yada yüksek kalite gerektiren bir iş de olabilir.
Ama bazı işler bu onayın dışında tutulmuştur. Bunlar; yüksek kalite gerektiren, ekonomi, bilimsel araştırma ve geliştirme alanındaki yönetici ve çalışanları kapsamaktadır.
Siz sorunuzda 13 yıllık bayan kuaförü olduğunuzu belirtmişsiniz. Fakat bu alanda herhangi bir sertifikaya sahip olup olmadığınızı belirtmemişsiniz. Eğer bir sertifikaya sahip iseniz, bu durumda iş bulma şansınız artmaktadır. Ayrıca Almanca bilip bilmediğinizide belirtmemişsiniz. Almanca bilmekte iş aramada büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Ek olarak vereceğim Linkten iş arayabilirsiniz. Yani burada önemli olan sizin iş bulmanız. Bu linkte türkçe arama yapabilirsiniz.
https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?m=1&aa=1n

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

04. 11. 2014, 17:11

merhaba iyi günler dilerim öncelikle lise diplomam var ve almanca b1 veya b2 seviyesi öğrenim için başvuru yapacam meslek yapmak istiyorum yeterlimidir bide meslek eğitimleri hakkında çok kısa bi özet geçebilirmisiniz.Bankacılık mesleği yapmayı düşünüyorum

10. 11. 2014, 10:10

Merhaba HarunDogan34,

Sorunuza gelince; Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğrenebilirsiniz. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapabilirsiniz.

Yapacağınız mesleğe bağlı olarak Meslek okulları bulunmaktadır. Siz bu meslek okullarına başvurup gerekli belgeleri verdikten sonra, bu okullarda meslek eğitimi yapabilirsiniz. Kural olarak meslek eğitimi yapmak için dil seviyesi belirtilmemiş. Bunun yanında meslek eğitimini yapmak için belli seviyede Almanca dil bilgisine sahip olmak gerekmektedir. B2 dil seviyesi mesleğe başlamanız için yeterlidir. Ama meslek eğitimi esnasında paralel almanca dil eğitimi kuslarıyla Almancanızı dahada geliştirebilirsiniz.Özellikle bankacılık alanında Almanca dil seviyesinin iyi olması gerekmektedir.
Buraya geldikten sonra lise diplomanızı tanıtmanız gerekiyor. Diplomanızı tanıttıktan sonra meslek yapmak için başvurular yapmanız gerekir. Meslek eğitim yeri bulduktan sonra, meslek eğitimine başlayabilirsiniz. Ayrıca buraya geldikten sonra, meslek eğitimi için danışma merkezlerinden de daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Geldikten sonra bizlerle iletişime geçerseniz, biz sizi geleceğiniz şehirde bulunan danışmanlık kurumlarına yönlendirebiliriz.

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

15. 12. 2014, 00:46

Mrhbb naslsnz? ben Türkiye de erkek kuaförüyüm mesleğimi Almanya,fransa. hollanda veya isviçrede yapmak isterim. ustalık belgemde var buralarda mesleğimide daha iyii geliştire bilirim. sizce buralarda mesleğimi yapmak için nasıl gidebilirim . buradan almanya . ve hollanda ya gitmek için vize ye başvurdum. vize onaylanmdı . çıkmadı. ne yapmam gerekli gitmem için bilğilendirirseniz çok teşklr

15. 12. 2014, 08:36

merhaba ! ben nişanlyım türkiyede yaşıyorum.Nişnlım almanyada yaşıyor.evlenip almanyada yaşamayı düşünüyoruz. ÖNLİSANS ELEKTRİK bölümü mezunuyum.diplomam orda denklik alabilirmiyim iş bula bilirmiyim

16. 12. 2014, 00:05

merhaba ben ikiyildir almanyada yasiyorum ikinci evliligimi yaptim kizim 17 yasinda turkiyede yasiyor aile birlesiminden yanim almak istiyorum 16 yasini gectigi icin almanca dil belgesi gerkiyomu bana bilgi verirmisiniz tesekkurler

16. 12. 2014, 20:40

@hsynaydgn
Merhabalar hsynaydgn,

Eğer Almanya`da kendi mesleğinizde çalışmak istiyorsanız;
Alman Oturum yasasının 18.paragrafına göre aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsanız, size Almanya`da çalışmanız için oturum izni verilebilinir.
Eğer siz konkret bir iş teklifi almışsanız ve diğer genel koşulları da yerine getiriyorsanız (bir geçerli pasaporta sahipseniz, Almanya`da kalacağınız süre içinde geçiminiz güvence altına alınmışsa, Almanya`dan yurdışı edilmenize sebep olacak bir durumunuz yok ise, vb.)
Prensip olarak Alman İş Ajansı`nın, Almanya`da bulacağı işte çalışmanız için onay vermesi gerekiyor. Bu iş sıradan bir düz işte olabilir yada yüksek kalite gerektiren bir iş de olabilir.
Ama bazı işler bu onayın dışında tutulmuştur. Bunlar; yüksek kalite gerektiren, ekonomi, bilimsel araştırma ve geliştirme alanındaki yönetici ve çalışanları kapsamaktadır.
Siz sorunuzda erkek kuaförü olduğunuzu ve ayrıca ustalık belgesine sahip olduğunuzu belirtmişsiniz. Bu belgeye sahip olmanız, iş bulma şansınızı artırmaktadır. Ayrıca Almanca bilip bilmediğinizide belirtmemişsiniz. Almanca bilmekte iş aramada büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Ek olarak vereceğim Linkten iş arayabilirsiniz. Yani burada önemli olan sizin iş bulmanız. Bu linkte türkçe arama da yapabilirsiniz.
https://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?m=1&aa=1n

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

23. 12. 2014, 08:19

selam 1994 yilinda lise 2 terk ettim tasdik namem vardi ama kayip oldu almanyaya aile birlesimiyle geldim elimde sadece ozel olarak kurs gordugum muhasebe ve bilgisayar sertifikasi var-esimin kendi meslegi var ve ben cok tedirginim burada 38 yasindayim esim calisiyor ben uyum kurslarina gidiyorum cok zoruma gidiyor burada lutfen bana akil verin bu halimle burada meslek yapabilimiyim ve nasil yol gosterene sonsuz tskler :(

26. 12. 2014, 23:30

Merhaba;
Türkiye\'den 2013 yilinda aile birlesimi ile geldim 24 yasinda Baden-wurttemberg eyaletinde yasiyorum.Anadolu üni. acikögretim önlisans yerel yönetimler mezunuyum ayrica M.E.B onayli bilgisayar ve muhasebe sertifikam var. Burada B1 sertifikami aldim simdi bana uygun bir meslek yapmak istiyorum baslangiç olarak ne yapmam gerekiyor. Diplomamin orjinali bende bunu almanca olarak nerede tanitmaliyim yada çevirtmeliyim hiçbirbilgim yok. Nerelere basvurmam gerekiyor detayli olarak bilgi verebilirseniz sevinirim. Tesekkürler. :)

07. 01. 2015, 17:43

Merhaba FilizA,

Sorunuzda 2013 yılından beri Almanya`da olduğunuzu belirtiyorsunuz. Ayrıca B1 sertifikasınıda aldığınızı belirtiyorsunuz. Sizi kutlarım. Sorunuzda Baden-Württemberg eyaletinde olduğunuzu belirtmişsiniz, fakat hangi şehirde olduğunuzu belirtmemişsiniz. Bigilerinizin güvenliği açısından bize hangi şehirde oturduğunuzu Forumda vermek istemiyorsanız, tekrardan sayfamıza girip Mail danışmanlığı yoluyla hangi şehirde oturduğunuzu belirtirseniz, size bulunduğunuz şehirin Genç Göçmenler Danışmamerkezinin telefon numarasını ve adresinı verebiliriz. Orayı arayıp bir randevu alıp giderseniz, size yapmanız gerekenler konusunda gerekli bilgileri vereceklerdir.
Almanya`daki yeni yaşamınızda başarılar dileyerek

İyi günler diliyorum
JMD-Ali

07. 01. 2015, 18:03

@levent34

Merhaba levent34,
Almanya`ya hoş geldiniz. Umarım herşey şimdiye kadar beklediğiniz gibi olmuştur.
Sorunuza gelince , Amanya`da meslek eğitimi iki şekilde yapılmaktadır.
Birincisi okullu meslek eğitimi: Meslek okuluna gidip bir mesleği öğreniyorsunuz. İkincisi işyeri meslek eğitimi: Bir iş yerinde meslek eğitimi yapıyorsunuz. Teorik olarak bir diploman olmadan meslek eğitimi yapılabilinir. Ama pratikte daha çok diplomaya bakılmaktadır. Meslek eğitimi için gerekli olan diploma, yapacağınız mesleğe göre değişmektedir. Örneğin satıcılık mesleği yapmak isterseniz, (Realschulabschluss) lise diplomasına sahip olmanız lazım. Ayrıca meslek eğitimi kuralları Almanya`daki eyalet sisteminden dolayı farklılıklar götermektedir. Bu durum bulunduğunuz Eyalete göre değişiklik gösterebilir.

Hangi şehirde olduğunuzu belirtmemişsiniz. Eğer özel bilgilerinizi forum üzerinden vermek istemiyorsanız, ana sayfaya girip mail danışmanlığı üzerinden danışmanlığı başlat tuşunu tıklayacaksınız. Orda istediğiniz danışmanı seçebilir ve sorunuzu yöneltebilirsiniz, bilgilerinizi güvenli bir şekilde iletebilirsin. Daha sonra açılacak pencereye kulanıcı adını ve şifreni girip sorunu bize gönderebilirsin. Biz size bulunduğunuz şehirde meslek eğitimi danişmanlığı yapan kurumların adresi ve telefonlarını verebiliriz, böylece orada daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.
Almanya`daki yeni yaşamınızda başarılar dileyerek

İyi günler diliyorum
JMD-Ali

15. 01. 2015, 17:51

@esmerim

Merhaba esmerim,
Alman Oturum yasasının 32. maddesinin 1. paragrafına göre, 16 yaşını daha doldurmamış, reşit olamayan çocuklar, eğer ebeveynlerin Almanya`da oturumları varsa, Almanya`ya gelme hakları vardır.
Ama aynı maddenin 2. paragrafına göre 16 yaşını doldurmuş çocuklar için ise; Almanca`ya hakimiyet ve yaptıkları öğrenim ve meslek eğitimi de göz önünde bulundurularak Almanya`ya uyum sağlayacaklarına inanıldığı hallerde Almanya`ya gemelerine izin verilmektedir.
çabalarınızda başarılar diliyerek

İyi günler diliyorum
JMD-Ali

15. 01. 2015, 18:06

@yusuf

Merhaba yusuf,

Almanya`da önlisans diplomaları, direk üniversite diploması olarak kabul edilmiyor. Ama önlisan diplomasına sahip olanlar, okuduğu alana paralel yada o alanda, yani sizde elektirik alanında, üniversiteye direk kayıt yapıp okuyabilirler. Ama siz diplomanızı tanıtamazsanız dahi, diplomanızı Almancaya cevirip öylede iş başvuruları yapabilirsiniz. Eğer daha önceden iş deneyiminiz var ise, bununla ilgi daha önce çalıştığınız şirketten bir belge alabilirseniz, bu durum iş bulma sansınızı artırabilir.

Çabalarınızda başarılar diliyerek

İyi günler diliyorum
JMD-Ali

08. 03. 2015, 20:31

merhaba
benim yigenim türkiyede su anda lise birinci sinifa gidiyor ve annesinin yapicagi evlilikle almanyada yasamaya baslicak.
almanyada denk olacagi baslama noktasi ne olabilir konusunda yardim ederseniz sevinirim.
cok basarili bir bir ögrenci. anadolu lisesine gidiyor su anda.
tesekkurler.

21. 03. 2015, 13:08

Merhaba ibrahim
Ben meslek lisesi elektirik elektronik bolumu mezunuyum almanyaya
gidecegim diploma ,is yeri acma belgesi,ustalik belgem var stajer olarakta seker fabrikasinda calistim almanyada baslama noktam ve is durumu hakkinda nasil yapacagima dair genel bir bilgi rica ediyorum sizden
Tesekkurler

24. 03. 2015, 15:43

Merhaba , ben Ausbildung için bir otelle anlaştım , hem berufschule hem de otele gideceğim . Sözleşmeyi imzaladım karşılıklı olarak otel de imzaladı , vize için randevu alırken ne vizesi olarak başvuracağım . 3 yıllık bir sözleşme bu 3 yıllık ausbildung vizesi verirler mi ? Biraz dikkat çekmez mi ? İyi günler

05. 05. 2015, 15:57

Merhaba ,
şuanda Türkiye\'de yaşayan biri olarak Almanya da yaşayan nişanlım ile ortak karar alıp Almanya\'da yaşamayı tercih ettik.
Benim Almanya\'da bir işte çalışabilmem için ausbildung yapmam gerek olduğunu öğrendim. Bu ausbildung yapmak için Türkiye\'den neler getirmem gereklidir.
not: TR\'de özel yazılım firmasında çalışıyorum.
Ortaokul diplomam var.
açıköğretim lisesinde aktif olarak kayıtlıyım. henüz devam ediyor. bitirmiş değilim.
bu özelliklere göre ausbildung yapabiliyormuyum?
teşekkürler emeğinize yüreğinize sağlık.

07. 05. 2015, 23:17

merhaba benim kalfalık belgem var ve orta olkul mezunuyum kalfalık belgem servis var olarak geçiyor ve almanyada mesleki egitim almak istiyorum ve almanyada kız arkadasım nasıl yapa bilirim oarada egitim alıp calısa bilirmiyim yardımcı olursanız cok tesekkür ederim..

09. 05. 2015, 02:24

bana yardımcı olan yokmu

02. 06. 2015, 13:02

kolay gelsin bu senenin sonunda almanyada yaşamaya başlıcaz aile birleşimi yapıcaz ve ben türkiyede ticaret lisesi muhasebe bölmü mezunuyum aynı zamanda meb. onaylı bilgisayarlı muhasebe bölmünü bitirdim. stutgartın karlsruhe eyaletini yerleşicez nagold bana yardımcı olurmusunuz bu diploma iş bulmak için benim herhangi bi işimi yararmı ? cevabınızı bekliyorum benim için çok zor ama sabırsız bi adam olarak işallah orda işlerimiz ras gider

09. 06. 2015, 14:19

Slm ya ben üniversitede mezunuyum ve nişanlıyım evim Almanya\'da olacak acaba Almanya\'da işe başlayabilirmiyim ve mavi diploma olması şart mı bildiğim kadarıyla diploma Türk diploması olsa bile Almanya\'da diplomayı mavi diplomaya çeviriyorlarmış bu doğru mu sorularıma cevap verirsiniz çok sevinirim

10. 06. 2015, 10:02

Zitiert:
kolay gelsin bu senenin sonunda almanyada yaşamaya başlıcaz aile birleşimi yapıcaz ve ben türkiyede ticaret lisesi muhasebe bölmü mezunuyum aynı zamanda meb. onaylı bilgisayarlı muhasebe bölmünü bitirdim. stutgartın karlsruhe eyaletini yerleşicez nagold bana yardımcı olurmusunuz bu diploma iş bulmak için benim herhangi bi işimi yararmı ? cevabınızı bekliyorum benim için çok zor ama sabırsız bi adam olarak işallah orda işlerimiz ras gider

yener83 merhaba,

diplomalarin olmasi güzel. Lütfen gelince aldigin betün sertfikalari yaninda getir. Ayrica eger calistigin isyeleri var ise buralardan referans mektubu (senin orada ne is yaptigin nasil calistigin vs.) alabilirsen cok iyi olur. Almanca dil seviyen hangi durumda?

10. 06. 2015, 15:25

Merhabalar,
Ben Anadolu teknik ve endüstri meslek lisesi bilisim teknolejileri alani Web programlama bölümü mezunuyum.Almanyada bir Firma ile Praktikum ve Ausbildung icin görüstük ve basvurusunu 1 hafta icinde yapiyorum. %100 onay alacagim cünkü Geschäftsführer arkadasim, ama o firmanin onayini aldiktan sonra Ne yapacagimi bilmiyorum. Acil yardiminiz lazim, ne kadar Erken cevap o kadar iyi olur benim Icin.
Tesekkürler.

12. 06. 2015, 23:42

slm ben 23 senedir kuaförüm almanyada çalışmak istiyorum belgerim var ustalık kalfalık usta ögretici belgelerim var 6 yaşında oglum var eşimden ayrıyım oglum için bir gelecek kurmam lazım cevabınızı bekliyorum :P)

10. 08. 2015, 17:16

Merhaba,

Zimmerei üzerine Betriebliche Ausbildung yapabilmek için Almanya\'daki üç-dört şirketten ilgi gördüm. Bu şirketler şu anda (Zentrale Auslands- und Fachvermittlung der Bundesanstalt für Arbeit ) ZAV a başvurumu onayladıklarını ve beni Almanya\'ya çağırdıklarını doğrulamak için kendi şirket bilgilerini içeren evraklarını yolladılar ve bu belgelerle birlikte vizeye başvuracağımı biliyorum.

Türk vatandaşıyım ve TC.de bulunmaktayım. Bu yüzden Türkiye\'deki konsolosluktan İDATA\'yı telefonla arayarak vize başvurusunda bulundum. Almanya\'da Ausbidung için firma bana maaş bağlayacağından IDATA bana \'\'ÇALIŞMA\'\' vizesi randevusu verdi. Buradaki Checklistede çalışacağım branşa uygun yüksek okul diploması veya yurt içi-dışından alınan meslek eğitimi belgeleri, ticaret sicili vs gibi maddeler yer alıyor. Ben de bu yüzden çalışma vizesinin doğru katagoride bir vize randevusu olmadığını düşündüm. IDATA\'yı geri aradım ama sonuç aynı. Süper Lise mezunuyum. Sonuçta kalfalığımı Almanya\'da yapacağım ve meslek eğitimimi orada alacağım.

Ausbildung için vize randevusuna eksiksiz getirmem gereken belgelerin ne olduğunu sizden öğrenebilir miyim?
Teşekkürler
Erim

25. 09. 2015, 22:44

Merhabalar ben esım ve oglumla bırlıkte italyadan almanyaya gecis yapmayı dusunuyoruz kesin olmamakla bırlıkte. Avrupa vatandaslıgımız yok ama suresız .oturumumuz var. Hersey planladığımız gibi olursa eşim hemen işe başlayacak..bense uyum, dil kursuna gidecegim benim sorum da burdan başlıyor.. ben Türkiye de. Sağlık meslek lisesinde tıbbi sekreterlik (arzthelferın) eğitimi aldım(4 yıllık) ilköğretim ortaöğretim toplamda 12 yıl... ilk sorum bu mesleğin almanyada denkliğini yaptırıp bu alanda calışabilirmiyim.. ikinci olarakta benim asıl istediğim hemşirelik ( krankenschwester) okumak ve bu mesleği yapmak.. kendi aldığım eğitimin üstüne hemşirelik eğitimi alabilirmiyim.. kac yıl okumam gerekir.. bu eğitim Türkiye deki gibi bir üniversite bünyesinde mi veriliyor. Bu eğitimi alırken herhangi bi ücret ödemem gerekir mi.? Örneğin Türkiye ye döndüğümde denkliğini yaptırabilir miyim? Cevaplarsaniz cok sevinirim.. şimdiden çok teşekkürler..hoşçakalın.

25. 09. 2015, 22:44

Merhabalar ben esım ve oglumla bırlıkte italyadan almanyaya gecis yapmayı dusunuyoruz kesin olmamakla bırlıkte. Avrupa vatandaslıgımız yok ama suresız .oturumumuz var. Hersey planladığımız gibi olursa eşim hemen işe başlayacak..bense uyum, dil kursuna gidecegim benim sorum da burdan başlıyor.. ben Türkiye de. Sağlık meslek lisesinde tıbbi sekreterlik (arzthelferın) eğitimi aldım(4 yıllık) ilköğretim ortaöğretim toplamda 12 yıl... ilk sorum bu mesleğin almanyada denkliğini yaptırıp bu alanda calışabilirmiyim.. ikinci olarakta benim asıl istediğim hemşirelik ( krankenschwester) okumak ve bu mesleği yapmak.. kendi aldığım eğitimin üstüne hemşirelik eğitimi alabilirmiyim.. kac yıl okumam gerekir.. bu eğitim Türkiye deki gibi bir üniversite bünyesinde mi veriliyor. Bu eğitimi alırken herhangi bi ücret ödemem gerekir mi.? Örneğin Türkiye ye döndüğümde denkliğini yaptırabilir miyim? Cevaplarsaniz cok sevinirim.. şimdiden çok teşekkürler..hoşçakalın.

15. 10. 2015, 16:23

İyi günler
Almanyada meslek eğitimi sırasında aylık giderler ve kurs ücreti gibi masrafların ne kadar olduğunu öğrenebilirmiyim?

13. 11. 2015, 23:28

merhaba.. ben türkiyede tıbbi görüntüleme teknikeri (radyoloji) okuyorum.. yurt dışında denklik almam için ne yapmam gerek ..ve ne kadar zor olduğunu öğrenebilirmiyim..???

11. 12. 2015, 15:13

meslek lisesi diplomanin almanyada denkligi varmi

17. 12. 2015, 20:37

Merhaba ben ortaokul mezunuyum ve 15 yıldır REKLAMCILIK- TABELACILIK mesleğini yaptım. Bu yıllar içerisinde çalıştığıma dair çalışma belgelerimi aldım , Yakında Almanyaya gideceğim , mesleğime devam etmek istiyorum , çalışma belgemin bana faydası olur mu? Meslek eğitimimi yapabilir miyim? Düsseldorf\'a yerleşeceğim Beni aydınlatırsanız eğer çok sevinirim. Ich danke Ihnen im voraus :)

10. 01. 2016, 22:21

Merhaba , 15 senedir Almanyada calisiyorum ve Meslek yapmak istiyorum .Türkiyeden Lise Mezunuyum
ve Alten pflege üzerine Ausbildung yapmayi düsünüyorum.Bu konuda bana bilgi verirseniz memnun olurum.

17. 02. 2016, 00:12

Slam ben 7 yildan beri frankfurtta yasiyorum süresiz oturumum var aile birlesimi ile geldim. B1 düzeyinde almancam var. Türkiyede tekstil programciligi myo mezunuyum. Diplomamin almanya da karsiligi denkligi nedir. Nerelere is basvurusu yapabilirim. Ausbildung icin Cok iyi almanca mi gerekiyor,

22. 02. 2016, 18:16

Iyi aksamlar arkadaslar burada yazilanlari okudktan sonra bende birsey ögrenmek istedim. 3 ay önce aile birlesimi ile Almanya ya geldim ve suan dil kursunda 2 ayimi bitirdim amacim c1 seviyesine kadar gelerek burada universite okumak. Türkiye de harita kadastro programini bitirdim 2 yillik burada da devam istiyordum ama son zamanlarda aklim iyice karismaya basladi universitelerden sartli kabul almak icin ugrasmak ya da en az bi 4 yil daha üniversiteye gitmek yerine ausbildung yapabilir miyim diye kendi kendime düsünmeye basladim. benim durumumda olan var mi ya da bu konu hakkinda bilgisi olan yardimci olursaniz sevinirim

27. 02. 2016, 17:12

Arkadaşlar ben Türkiyeden alman vatandaşı olmadığım halde almanya ya gidip mesleki okulda eğitim alabilir miyim ? yani ausbildung yapabilir miyim ? böyle bir şansım var mı ?

10. 04. 2016, 21:12

Selam,bende almanyada yasıyorum.almanyada Almanca kursuna gittim a1-a2 yaptım.meslek yapmak istiyorum (bâckerin)fırında çalışmak istiyorum,bunun icin ne gerekli.turkiyede 9 yıl okulum.birde b1 mecmurimi meslek icin,teşekkürler.

25. 04. 2016, 21:15

Iyi aksamlar arkadaslar Ben bir bucuk yildir almanyadayim b1 sertifikasi aldim türkiyede 4 yillik turizim isletme mezunuyum benim sorum ben Fahrschule fahr Lehrer olmak istiyorum ve bunun icin her Hang-over bir Ausbildung istiyolar Benim ögrenmek istedigim Uni Diplomam Ausbildung yerine gece mi ? Ya da Nasil bir Yol izlemeliyim bi konu hakkinda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

15. 05. 2016, 17:04

Merhabalar.Ben Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisiyim.Yaklaşık 1 yıl sonra aile birleşimi aile Almanya ya gideceğim.4 yıllık eğitimimi tamamlayamadığım için lisans diploması değilde ön lisans diploması aldım.Almanya ya gittiğimde meslek tanıtma yapmadan sadece diplomamı Almanca ya çevirerek iş başvurusunda bulunabilir miyim ? İkinci sorumda Ziraat fakültesi bölümü yada mesleği Almanya da daha farklı şekilde imiş sanırım yani Ziraat fakültesi adı altında alınan eğitimle birçok alanda iş yapabilme şansım varmış.Bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.İyi çalışmalar dilerim.İyi günler.

16. 05. 2016, 20:39

Merhaba arkadaslar, :P)
ben berlinde yasiyorum ve burda ausbildung yani meslek egitimi yapmak istiyorum. Ama orta okul mevzunuyum ve bu konuda bilgi almak istiyorum. Acaba orta okul mevzunlari da mesleki egitim alabilir mi ? Yoksa okumaya devam etmem mi gerekiyor ? Kücük bir soru daha: Ortaokul diplomamin nerede cevirisini yaptirmam gerekiyor?

Simdiden tesekkurler :-D

08. 08. 2016, 18:49

Slm ben almanyaya meslek okuna gitmek istiyorum imam hatip lise mezunuyum nasil gidebilirim yardimci olurmusunuz

28. 08. 2016, 20:27

Merhaba
Ben 19 yaşındayim ve türkiyeden orta okul diplomam var
Genç yaşta çalişmam gerekiyordu ve turizim sektöründe garsonluk gibi
Dağda kesim gibi bi çok iş yaptim fakat elimde bi diplomam yok
Bir kızla tanıştım Almanyada oda benim Memleketimden
Birbirimize Aşık olduk ve evlenmek istediğimiz için doğru kararlar almam gerektiğini anladim.
Ailemin bi kısmı zaten Almanyada (amca/hala) gibi.
Ve bundan sonra bende almanyaya gidip bi Hayat kurmak istiyorum
Sevdiğim kiz okumak istiyor bende ona engel olmak istemiyorum
O sira bende bizim Geleceğimiz için bişeyler yapmak istedim
Önümüzdeki sene Askere gidicem
Almancam az cok kuzenlerim geldiğinde biraz duyup anlıyorum
Ama kursa gitmek istiyorum öğrenmem gerek
Şimdi ben Almanyada nasıl tanılırım ve nasıl bir meslek yapa bilirim?

18. 11. 2016, 12:40

merhaba ben 9. sınıf öğrencisiyim seneye burda okula 1 sene ara verip almanca uyum kursuna gidicem sonrada almanyada okuycam kalacak yerim var aile yanı mümkün mü veya neler kerekiyo
TEŞEKKÜRLER☺️

24. 12. 2016, 23:08

Merhabalar
Kısa bir süreliğine eşimin exchange vizesi ile gelmiş olduğumuz Almanyaya yerleşme kararı aldık. Yaklaşık 2,5 senedir Almanya\'da yaşıyoruz. Bu süre içerisinde geri dönmeyi düşündüğümüzden ve ilk sene benim çalışma iznimin olmayisindan ötürü çalışmayı düşünmedimve dil kursu ile b1 belgemi aldıktan sonra DSH sınavlarına girdim fakat ne yazık ki başarılı olamadim. Fakat şu anda yerleşme kararı ardından en kolay şekilde buraya yerleşme aşamasında en hızlı şekilde uyum sağlamak için Ausbildung yapmayı düşünüyorum.

İstanbul Üniversitesi Çevre mühendisliği mezunuyum(diploma notlarim efsane sayilmaz ne yazik ki)ve 4 sene kadar Türkiye\'de iş tecrübem var. Orta derecede İngilizce bilgisine sahibim. Vize vs konusunda sorunum yok. Nereden başlayıp nasıl Ausbildung yapabilirim? Schulische Ausbildung yerine Betriebliche Ausbildung daha makul görünüyor. Eğer başka önerileriniz var ise seve seve değerlendirmeye açığım.

Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

04. 01. 2017, 18:27

Sevgili forum ahalisi,ben 21 yaşında sosyal şartlara göre göre zeki, özgüvenli ve liderlik vasfı taşıyan, insanlarla iletişimi çok güçlü olan bir gencim ve Sinop Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün 4. sınıf öğrencisiyim. Muhtelif sebeplerden ötürü ülkemden tam anlamıyla kopmak, Almanya\'ya gitmek ve oranın vatandaşı olmak istiyorum. Elbette ki okulun biteceği zaman da gelecek ve ben sevgilimle birlikte güzel bir planla Almanya\'ya gideceğim, işte sevgili forum ahalisi soracağım sorular burada başlıyor ki aman cevapsız bırakmayın.
Şimdi sevgili Atina vatandaşları, efendim Romalılar, herkesin dilinde bir meslek eğitimidir almış yürümüş, nedir bu meslek eğitimi, hangi eğitimi karşılıyor? Bir örnek olarak ben astım hastası bir insanım, beden işi, akciğer kapasitesini zorlayacak bir iş yapmam teklif dahi edilemez. Bu durumda ne yapabilirim güzel insanlar? Ve de benim Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü gönülden sevdiğimi hatta ve hatta efendim bir edebiyatçı olduğumu söylemek isterim. Şimdi bana öyle güzel anlatın ki siz bana şu meslek eğitimini ben gidip makinist bile olabileyim; ama cidden anlamam gerek. Kaç saattir, nedir, nasıldır, hangi meslekler vardır vs. vs. vs.
Bekliyorum :)

20. 03. 2017, 02:10

Merhaba
Ben 5 yil once almanya ya evlenerek geldim ve Burda kuaforluk egitimini almak istiyorum turkiye de lise 3 den tastiknamem var almancam pek iyi oldugu soylenemez ben Burda kuaforluk egtimini almam icin ne yapmam gerekir bu konu hakkinda Bilgi alabilirmiyim ayrica almanca kursuna da a2 belgemde var elimde nasil bir yol izlemem gerekiyor hic bir bilgim yok.

Yardimci olursaniz sevinirim
Simdiden tesekkurler O:)

29. 03. 2017, 20:13

Merhabalar

Ben Almanyaya 5 yil önce aile birlesimi yoluyla geldim.B1 sinavini kazandiktan sonra ise girdim ve 1.5 yildir temizlik isinde calisiyorum.Bu isi uzun süre yapmak istemedigimden ausbildung yapmak istiyorum.Türkiyede üniveesiteyi 2. Sinifta biraktim,yani lise mezunu sayilirim.Burdaki arkadaslarim almancan iyi derece olmadigi sürece ausbildung yapamazsin dediler.Birkac sorum var.
1. ausbildung yapabilmek icin almancanin iyi derecede olmasimi lazim?

2.ausbildungla ilgili ilk gitmem gereken yer arbeitsam mi? Ve ne tür belgeler götürmeliyim?

29. 04. 2017, 18:31

Merhaba

Ben Türkiyede Otomobil Tamirciliği yapiyorum burda Kalfalik belgem var.
2 ay önce Türkiyede Aracını tamir ettigim bir kişi ile taniştım Almanyada büyük bir Tamirhanede Usta öğretici olduğunu söyledi ve Almanyaya gidebilirsem onun yanında Avrupa Arabaları üzerine yeni gelişen Aracelektroniği hakkında bir tür kurs alabileceğimi söyledi.(Masrafları ben karşılam şartıyla)
Bende o zamandan beri düşüp durdum ve böyle bir imkanı değerlendirmek istiyorum.
Size sorum:
Böğle birşey mümkünmü, Ve ne tür bir yol izlemem gerekir?

Teşekkürler Alperen.

11. 05. 2017, 13:45

Merhaba, 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum çok araştırdım ama bir türlü tam cevabı bulamadım ya da cevaplar tam anlamıyla tatmin etmedi diyebilirim. Sorum şu; 2 yıllık meslek yüksekokulu bilgisayar programcılığı mezunu birisinin Almanya\'da alabileceği bir denklik var mı ? bilen varsa yazarsa çok sevinirim.

17. 09. 2017, 20:26

Merhaba ben 6 yildir almanyadayim evlenerek geldim ve Almanca kursu yaptim veA2 kazadim daha sonra is hayatina atildim önce 2 yil türk firmasinda calistim daha sonra Osrama girdim ve 2 yil burda calistim ve suan issiz kaldim almancami Osramda gelistirdim ve suan Metall meslek yapmak istiyorum basarma sansim nedir? Meldek yapmak zor mu? Yapabilirmiyim?                                 Dd

06. 05. 2018, 15:08

Merhaba Sayin Yönetici ve üyeler,

4 yillik Biyoloji mezunuyum ve yaklasik 7 yildir mikroskop ve ölcüm cihazlari satışı yapan firmada satış ve uygulama üzerine çalışıyorum. 

Eşim pratisyen hekim ve yakın süre içerisinde aracı firma aracılığı ile denklik süreçlerine başvuru yaptı ve bir sözleşme sağlanarak işe başlayacak.Eşim iş sözleşmesi yapana kadar çalışma izni alamayacağı için beraberinde gidemiyorum. 3 aylık ve 2 yaşında çocuklarımız olduğu için eş süreyle gitmemiz gerekecek.

Bu yüzden ben de eş zamanlı gitmek için iş başvuruları yapmaktayım, ilgili bir çok iş olmasına rağmen hiç sonuç çıkmıyor.Çalışma izni alabilmem için yıllık belli miktarda maaş tutarlı iş sözleşmesi almam gerektiğini biliyorum.Başka yol olarak ve bize de en mantıklı yol görünen Ausbildung sürecine başvurmak.Biraz araştırdım ancak çok fazla bilgi sahibi değilim.Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.Bu arada dil sertifikam yok ancak A2 kursuna gidiyorum.

- Buradan çalışmı izni alabilmem için danışmanlık ya da aracılık yapabilen firmalar bulunabilir mi?

- Bölümümle alakalı ausbildung yoluyla hem meslek eğitimi hem de çalışma imkanı için nasıl yol izlenebilir, bu yol yüksek lisans yapmak ile aynı mıdır?

- Bu yollar uzun sürecekse eşimle tursit vizesiyle dil eğitimi amaçlı bir süre gitmem mümkün olur mu acaba ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.