Meslek Eğitimi

22. 01. 2013, 11:57

Merhaba!
Önümüzdeki ay Almanya`ya gideceğim.Katıldığım uyum kursundan sonra meslek eğitimi yapmak istiyorum. Uyum kursu devam ederken bu konu hakkında bilgi alabileceğim bir yer varmı? Neler yapmam gerekiyor?
Teşekkürler

14. 03. 2013, 17:24

Umarım sağsalim gelmissindir :-D
Almanya`da Ausbildung, yani Meslek eğitimi yapabilmek için, Türkiye`deki son mezun olduğun okul`daki Diploma`nın (orijinal olacak) Almanca tercümesi ile Almanyada`ki Ausbildung yapacağın Okul`un bağlı olduğu Eğitim Senatörlüğüne başvurman lazım. Senatörlük, diplomanız o eyaletin eğitim kanunlarına göre, hangi Diploma derecesine eş ise, bunu sana yazılı olarak verir.
Bu işleme, diplomanızı tanıttırma yani annerkannt als Realschulabschluss denir. Sonrada o bölüme diplomanız uyuyorsa başvurursunuzve kayıt olursunuz.
Meslek eğitimi yapmak için en az Ortaokul diplomasi şarttır.

Almanya`da 2 türlü meslek eğitimi vardır.

1. Schulische Ausbildung, yani sırf okula giderek 3 - 3.5 sene içinde mezun olunan.
2. Betrieblische Ausbildung, yani bir Firma`da yapılan meslek eğitim

Başka sorun olursa hiç çekin me =]]

30. 08. 2013, 17:53

slm

benim ortaokul diplamam var ve 6 sene bir meslekte calistim ama bu meslek uzerine bir diploma almak istiyorum ne yapmam lazim..

Betrieblische Ausbildung konusunu biraz acarmisiniz.

saygirrimla

02. 09. 2013, 12:11

sonsuzluk0468 merhaba,
soruna dogru yanit verebilmem icin bir kac detay verebilirmisin? Diplomani ve calistigin meslegi Almanya`da mi yoksa Türkiyede mi yaptin? Eger Türkiye`de yaptiysan kalfalik, ciraklik yada ustalik gibi bir belgen varmi?

Die betriebliche Ausbildung türkce ifadesi ile mesleki egitim, ikili egitim (Duale Ausbildung) olarakta adlandirilir. Bunun nedeni meslek egitimin yapildigi isyerleri ve meslek okullari birlikte kisinin meslek egitimini tamamlamasinda ortak calismalaridir.
Almanya capinda belirlenmis standartlara göre egitim gören kisiler meslek egitimlerinin sonunda (3 ila 3,5 yil arasinda degismektedir) yaptiklari sinav sonucuna göre meslek egitimini sonlandirirlar.

Eger sordugum sorulara yanit verebilirsen senin icin daha faydali cevaplar verebilirim.

JMD Can

03. 09. 2013, 19:36

Merhaba !
Benim Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü Diploman var lLisans 4 Yıllık ) benim Almanya da iş bulmam için ne yapmam gerekiyor .
Dil İngilizce az seviyede bilgim var !
Almanca bilgim yok.
Marmara Üniversitesi nden çok iyi bir not ile mezun oldum .
Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

04. 09. 2013, 10:36

baltacifatih merhaba,
Üniversite mezunu iseniz almanyaya çalışmak için ve daha sonrada sürekli yerleşim için gelebilirsiniz. Bunun için çalışma vizesi almanız gerekmektedir
Bu vizeyi almanın koşulları şudur:
Bütün dıploma denkliği olan üniversite mezunları 1 Ağustos 2012 den itibaren almanyada çalışmalarını sağlayacak Mavi Kart EU alabilirler. Bunun için almanyada meslek dallarına uygun bir iş bulduklarını belgelemelidirler bu da bir iş sözleşmesidir. Yani önce iş bulmanız gerekmektedirve Bu iş yerinin size yıllık brüt En az 46.400 Euro ödenmelidir.

Matematik, Bilgisayar Mühendisliği ve doğa bilimleri alanında bu miktar en az 36.192 Euro dur. Buna ilaveten Alman iş ve işçi bulma kurumu sizin bu iş yerinde çalışabileceğinizi onaylamalıdır.
Mavi Kart EU alındıktan 33 Ay sonra sürseniz oturum için hak kazanırsınız. Bunun için en az B1 Ddüzeyinde Almanca bilmeniz gerekmektedir.

Eğer herhangi bir iş yeri bulamadıysanız mezun olduğunuzdan dolayı en fazla 6 ay olmak şartı ile Almanya\'ya gelip iş arayabilirsiniz. Bunun için önemli olan bu iş arama zarfı içerisinde geçiminizi sağlayabilebilmenizdir. Çünkü bu sürede geçici bir işte çalışmanız yasaktır. Eğer 6 Ay içerisinde mezun olduğunuz alana ilişkin iş bulabilirseniz geri dönmeden mavi karta başvurabilirsiniz.

Vize başvurusunu bulunduğunuz yerdeki elçilik ve konsolosluklara yapabilirsiniz.

Bu konu hakkinda detayli bilgileri ingilizce ve almanca olarak http://www.make-it-in-germany.com sayfasindan bulabilirsiniz. Ayrica ayni sayfada mesleginiz ile ilgili is ilanlarinida bulabilirsiniz: http://www.make-it-in-germany.com/en/making-it/job-listings/

Saygılarımla
JMD Can

10. 09. 2013, 17:48

Ben motor meslek lisesi mezunuyum ve Türkiye de volkswagen yetkili servisinde çalışıyorum.Volkwagen Türkiye distribütörü Doğuş otomotivin vermiş olduğu mekatronik eğitimini başarılı bir şekilde tamam ladım.Master teknisyen olarak ve Elektrik atölye formeni olarak volkswagende görev yapıyorum,ama bundan sonraki iş hayatımı Almanya da devam etmek istiyorum,bu isteğimi yerine getire bilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

|

20. 12. 2013, 20:42

Merhaba
Ben İstabul Üni.Meslek Yüksek Okulu Makina Bölümünde okudum fakat bitirmedim. Lise Diplomam hala Üniversitede bulunuyor. Her türlü meslek eğitimi yapmak için diploma gerekli mi? (Örnek kuaför,terzi vb...) Şu anda B1 sertifaksını aldım. Sizce şu anda geçerli olan en iyi meslek eğitimi hangisidir?

31. 03. 2014, 02:19

Ben Türkiyede Anadolu teknik lisesinde mekatronik okudum. Bu sene mezun olucam. Muhendia unvanim yok. Almanyada mekatronik uzerine calismak ve egitim alarak muhendia unvani kazanmak istiyorum. Almancam yok. Orta seviye ingilizcem var. Mumkunmudur? Simdiden sagol.

07. 04. 2014, 11:51

Merhaba Ertuğrul,

Öncelikle sabrın icin teşekkürler. Yoğun ilgiden dolayı sorunu biraz gecikmeli cevaplıyorum.
Türkiyede Anadolu teknik lisesinde mekatronik okuduğunu ve Almanyada mekatronik üzerine çalismak ve egitim alarak muhendia unvani kazanmak istediğini belirtiyorsun.

Almanya`da bir üniversitede okuyabilmen için Türkiye`de üniversiteye giriş sınavını kazanmış olman ve kazandığın bölüme paralel bir bölüm için Almanya`da bir üniversiteye başvurup üniversiteden kabul onayı alman gerekmektedir. Üniversiteye kabul onayı aldıktan sonra, bu onayla gidip vize için başvurman gerekmektedir. Vizeyi alıp geldikten sonra burada bir süre Almanca kursu yapıp üniversite için gerekli olan dil sınavını vermen lazım. Daha sonra burada eğitimine devam edebilirsin. Eğitimini bitirdikten sonra, eğer bir sene içerisinde bitirdiğin bölümle ilgili bir iş bulursan, Almanya`da oturum hakkı alıp çalışabilirsin.
Çabalarında başarılar dileği ile
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali