Almanya işçi vizesi

06. 09. 2014, 11:06

Merhaba ben otomasyon ön lisan ve işletme bölümü lisans mezunuyum askerlik görevini de tamamladım. Almanyada tanıdıklarim aracılığıyla iş bulma imkanimda var. Oraya gidip çalışma vizesi almam mümkün mü? oraya gitmeden çalışma sözleşmesi hazırlanap oraya gidilebilirmi?

09. 09. 2014, 04:39

İs ariyorum yurt disinda

27. 10. 2014, 10:11

@aligezer

Merhaba aligezer
Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Yoğun ilgiden dolayı sorunuzu biraz gecikmeli cevaplıyorum.
Alman Oturum Yasası`nın 19. Paragrafına göre aşağıda belirteceğim koşulları yerine getiren bir kişi Almanya`da geçici oturum „ Mavikart Avrupa“ oturumu hakkı kazanmaktadır.
Eğer siz bir Alman Üniversitesinden Mezun olmuşsanız yada yabancı bir ülkede Almanya`daki üniversiteye denk gelen bir Üniversiteyi bitirmişseniz ve Almanya`da somut bir iş teklifi almişsanız veya iş sözleşmesi yapmışsanız ayrıca yıllık bürüt geliriniz 47.600 € olacak ise, bu yıllık gelir, bazı ihtiyaç olan mesleklerde yıllık 37.128 € olarak hesaplanmaktadır, oturum hakkı alabilirsiniz.
İhtiyaç olan meslekler şöyle sıralanmaktadır; Fenbilimleri, Matematıkçiler, Mühendisler, Doktorlar, İnformasiyon, iletişimteknolojileri ve bilgisayar alanındaki akademisiyenler. Bu durum da Alman iş dairesinin çalışmanızı onaylaması gerekiyor.
Buraya gelip çalıştıktan 33 ay sonra Mavikart Avrupa oturumu sahibi olarak, süresiz oturum hakkı , diğer adıyla yerleşme hakkı elde edebilirsiniz. Eğer siz Almanca B1 Sertifikasına sahipseniz, 21 ay sonra yerleşme hakkı elde edebilirsiniz.
Eğer siz Almanya`da halen bir iş bulamadıysanız, Almanya`da iş aramak için altı aya kadar iş arama vizesi alıp Almanya`ya gelip iş arayabilirsiniz. Yalnız bu süre içinde kendi geçiminizi kendiniz sağlamanız gerekmektedir. Çünkü bu süre içinde çalışma izniniz yoktur. Ama bu süre içinde mesleğinizle ilgili, yukarıda belirtiğim şartlar altında, iş bulursanız, Türkiye`ye dömeden buarda yetkili yabancılar dairesine başvurup oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

Ek olarak vereceğim Linklerde iş arayabilirsiniz. Yani burada önemli olan sizin iş bulmanız.
http://www.make-it-in-germany.com/arbeiten/in-fuenf-schritten-zum-arbeiten-in-deutschland/visum/
http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/job_finden.php
Çalışmalarınızda başarılar dileği ile,

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

@kazim

Merhaba kazim
Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Yoğun ilgiden dolayı sorunuzu biraz gecikmeli cevaplıyorum. Sorunuzda mesleğinizi, nasıl bir iş aradığınızı, herhangi bir diplomanızın olup olmadığını belirtmemişsiniz. Eğer bu ayrıntıları bize yazarsanız size daha uygun bir cevap yazabilirim. Ayrıntıları Forumda yazmak istemiyorsanız, mail danışmanlığını tıklayıp sorunuzu direkt bize mail danışmanlığı aracılığı ile gönderebilirsin.

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

07. 11. 2014, 10:33

merhbalar erasmus öğrencisi olarak Almanyaya gideceğim ve orda kalmaya devam etmek istiyorum Almanya vizesi başvurusunu nasıl yapmalıyım sizce?

10. 11. 2014, 10:43

Merhaba erhas,

Almanya`ya giriş için yapacağınız vise başvurusu için gerekli olan evraklar veya yerine getirmeniz gereken koşullar, Almanya`ya gidiş amacınıza bağlı olarak değişiklikler arzetmektedir.

Vize dilekçesinizi, ülkenizde yaşadığınız bölgeyle ilgili Alman yurtdışı temsilciliğine vermeniz gerekiryor. İlk önce gerekli evrak ve özellikleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Vize süreci hakkında tüm bilgileri, sözkonusu elçilik veya konsolosluğun internet sayfasından elde edebilirsiniz. Buradan, aynı zamanda Almanya’ya giriş ve vize mevzuatları hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Biz vize ile ilgili danışmanlık hizmeti vermiyoruz.

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul başkonsolosluğunun internet adresi: http://www.istanbul.diplo.de/. Ayrıca Türkiye`de randevu işlemleri ayrı bir kuruluş tarafından gerçekleşmektedir. Bu kuruluşun internet adresi:
http://www.idata.com.tr/de/
Bu adreslerden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

12. 12. 2014, 14:26

Almanya Turistik Vizesi İçin Neler Gerekli?
Vize başvuru formu: Konsolosluk veya yetkili danışmanlık firmalarından temin edinilebilen bu form eksiksiz bir şekilde, büyük harflerle, Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde doldurulmalıdır.
Pasaport: Yıpranmış ve hasar görmemiş olmak kaydıyla, en az 6 ay geçerlilik süresi bulunması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekir.
Biometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş beyaz fonlu 2 adet biometrik fotoğraf sunulmalıdır.
Hesap cüzdanı: Güncel tarihli, hesap hareketlerini ve bakiyesini gösterir şekilde olmalıdır.
Kimlik kartı fotokopisi: T.C. kimlik numarası yazılı olması zorunludur.
Sağlık sigortası: Vize süresini kapsayan, uluslararası geçerlilikte ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır.
Rezervasyonlar: Seyahat edecek kişinin ismi üzerine gerçekleştirilmiş, gidiş - dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlarının belgesidir ve istenilen Almanya vizesi tarihlerini desteklemelidir.
Taşınamaz eşya bildirimi: Kişinin üzerine veya ailesi üzerine kayıtlı olan ev, arsa, araba gibi değerli mal varlıklarına ilişkin tapu veya ruhsat bildirimi istenmektedir.
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Şirket sahipleri için istenen ek belgeler;
Vize talep dilekçesi: Antetli kağıt üzerine istenilen Almanya vizesi süresi, seyahat nedeni, varsa sponsoru ve vize süresi bitmeden ülkeden ayrılacağınız belirtilerek hazırlanmalıdır.
İmza sirküleri
Vergi levhası fotokopisi: Bulunulan yıldan önceki 1 yılın vergi ödemelerine ilişkin bilgi içermelidir.
Faaliyet belgesi: Son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi almış kişiler yalnızca fotokopisini sunabilirler.
Ticari sicil gazetesi fotokopisi
Çalışanlar için istenen ek belgeler;
Vize talep dilekçesi: Antetli kağıt üzerine seyahat nedeni, süresi, varsa sponsoru ve Almanya vizesi süresi bitmeden ülkeden ayrılacağınız belirtilerek hazırlanmalıdır.
SSK işe giriş bildirgesi
SGK hizmet döküm belgesi
Maaş bordrosu
Öğrenciler için istenen ek belgeler;
Öğrenci belgesi
Muvafakatname: Seyahat edecek bireyin 18 yaşından küçük olması durumunda istenir. Anne baba tarafından hazırlanan belge noter onaylı olmalıdır. Kişi ebeveynleriyle yolculuğu gerçekleştiriyor olsa dahi bu belgenin sunulması zorunludur.
Gelir belgesi: Almanya vizesi alacak öğrencinin gelirlerini karşılayacak kişiye ait belgelerdir. Banka hesap cüzdanı, maaş bordrosu, tapu, ruhsat ve varsa kira geliri gibi belgeleri kapsamaktadır

22. 12. 2014, 20:44

Merhaba benim adim Aigerim.Ben Kirgizstanliim Stambulda oturuoprum
Benim Almanuoda arkadashim bana ish bulmish nasil kide bulerim ne apmam ilaazim.Ish vizasi ilaazommi arkadashimim ne yapmasi olaazim bana uardam edseniz

07. 01. 2015, 17:22

Merhaba Aigerim,
Eğer Almanya`da çalışmak istiyorsanız;
Alman Oturum yasasının 18.paragrafına göre aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsanız, size Almanya`da çalışmanız için oturum izni verilebilinir.
Eğer siz konkret bir iş teklifi almışsanız ve diğer genel koşulları da yerine getiriyorsanız (bir geçerli pasaporta sahipseniz, Almanya`da kalacağınız süre içinde geçiminiz güvence altına alınmışsa, Almanya`dan yurdışı edilmenize sebep olacak bir durumunuz yok ise, vb.)
Prensip olarak Alman İş Ajansı`nın, Almanya`da bulacağı işte çalışmanız için onay vermesi gerekiyor. Bu iş sıradan bir düz işte olabilir yada yüksek kalite gerektiren bir iş de olabilir.
Ama bazı işler bu onayın dışında tutulmuştur. Bunlar; yüksek kalite gerektiren, ekonomi, bilimsel araştırma ve geliştirme alanındaki yönetici ve çalışanları kapsamaktadır.
Siz sorunuzda arkadaşınızın size iş bulduğunu belirtmisiniz. Bunun için, sizin arkadaşınızın sizin için iş bulduğu firma ile bir iş sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Eğer bu iş sıradan bir iş ise Alman iş kurumunun bunu onaylaması gerekir. Eğer yüksek kalite gerektiren bir iş bu onaya gerek yoktur. Siz bu iş sözleşmesi ile gidip Almanya Konsolosluğuna vize için başvurabilirsiniz.
İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

05. 02. 2015, 00:37

merhabalar... öncelikle böyle güzel bir uygulama ya basladiginiz icin tesekkürler ...

su anda almanya da telefon kontagında oldugum bi arkadasım var ve ona almanya isci vizesi veya isci davetiyesi hakkında sormus oldugum sorulara genelde hep bu yolun cok zor oldugunu ve neredeyse imkansız oldugunu soyledi... bir alman bayanla konustum ve oda tam tersine bu isin cok kolay oldugunu söyledi kisi veya kurumun senın adına duzenledigi bir evraktan ibaret oldugunu ve hatta o kısı senınle calısmak ıstedıkten sonra alman hukumetinin red cevabı veremıyecegıne kadar soyledı....

ben lise mezunuyum ve herhangı bir mesleki dıplomam yok.. 10 yıldır turizm sektorunde calısmaktayım yasım 28 ve almanyada nasıl ve hangı sektorlerde calısabılırım bunlar hakkında bılgı alabılırsem cok sevınırım

simdiden cok tesekkurler

ıyı calısmalar :P)

19. 07. 2015, 11:48

Merhaba, öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkürler. Ben İngilizce Öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencisiyim, A2 seviyesinde almancam var, bu sene en az B2\'ye kadar Almancamı ilerletip Goethe\'nin veya TELC\'in sınavına girmeyi düşünüyorum. Okuduğum alanda iş tecrübem, referans yazılarım da bulunuyor. Almanya\'da arkadaşımın dil okulu var ve okulum bitince beni oraya hem Türkçe hem de İngilizce öğretmeni olarak işe almak istiyor, benim bu şartlarda Almanya\'dan işçi vizesi almam mümkün müdür? Bu arada Türkçe öğretmenliğine dair bir diploma veya sertifikam yok.
Teşekkürler