Aile birleşimi

08. 09. 2014, 15:17

Merhaba. Ben 10 eylülde Alman vatandaşı bir hanımla evleneceğim. Eşim almanyada en az 2 yıl yaşamamızı istiyor. Ben pek istemesemde buna macburen evet diyorum çünkü o istiyor. Almanca dilini öğrenebileceğimi ve a1 sertifikasını alabileceğimi hiç zannetmiyorum. İşitme engelim var ve telaffuzları iyi anlamıyorum. İngilizce biliyorum buda almanca kelimelerin okunuşlarında beni oldukça zorluyor. Eşim henüz 4 haftalık hamile. Almanca dilini Türkiyede kursta değilde almanyada yaşayarak öğrenip sınava orada girebilirmiyim ? Zaten ben Alman hükümetinden hiçbir destek istemiyorum. Alman vatandaşlığıda istemiyorum. Benim orada da kendime ve aileme bakacak param var. Eşimin hamilelik durumundan orada ikamet vizesi alabilirmiyim ? Çünkü kurs ve sınav süresi çok uzun olacak en az 5 ay sürecek. Bu kadar beklemek istemiyorum ve eşimin yanına gitmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Saygılarımı sunarım.

15. 09. 2014, 11:12

Sadece uzuluyorum ayni derttede ben varim biktim

24. 10. 2014, 15:39

Merhaba güzel kardesim.
Eğer sordugunuz soruya henuz bir cevap veya cozum bulamadiysaniz ben bildigim bir kac bilgiyi paylasmaya calisayim.
Almanya devleti Agustos 2014 itibariyle Almanya da ikamet eden es eger alman vatandasi ise yabanci dil/kurs istemiyor. Eger ki esler almanya vatandasi degilse kursu mecburi görüyor. Kurs sonucu basarili olamazsa kisi bu en fazla 1 yil sürebilir.

Eger esiniz doğum yapmışsa bu sefer çocugunuzun yanına göç şeklinde gidebilirsiniz Almanyaya.

Allah yardımcınız olsun.

Selamlar..

03. 11. 2014, 16:21

@ErolBey

Merhaba ErolBey,

Öncelikle sabrınız icin teşekkürler. Forumdaki amacımız, Foruma üye olanların kendi aralarında bilgi alışverisini ve Forumda daha önce verilmiş cevaplardan faydalanmalarını sağlamaktır. Direk sorunuzun cevabına almak istiyorsanız, mail danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Mail danışmanlığı hizmetinde sorularınıza en kısa sürede cevap veriyoruz.
Eğer siz alman vatandaşı bir kişinin eşi iseniz, Almanya`da oturum hakkına sahip olabilirsiniz. (Alman Oturum Yasası paragraf 28).
Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin, Almanya’da yaşayan eşlerinin yanında kalabilmeleri için, giriş yapmadan önce en azından basit konuşmaları yapacak kadar (A1 Almanca Bilgisi) Almanca bildiklerini kanıtlamaları gerekir. Almanya’da yaşayan eşin Alman vatandaşı olması bu zorunluluğu ortadan kaldırmaz. Almanca öğrenmekte gaye, gelen kişinin topluma mümkün olduğunca hızla uyum sağlamasıdır.
Eğer dil öğrenimi yurt dışında mümkün değil, makul düzeyde değil veya tüm çabalara rağmen bir yıl içerisinde başarılı olunmamışsa,
Eğer Almanya`ya gelecek eş, bedensel, zihinsel ya da ruhsal hastalık veya engellilikten dolayı Almanca öğrenemeyecek durumda ise, Almanca bilgi şartı aranmaz. Bu durum sizin içinde geçerli olabilir. Eğer siz işitme engeli olduğunuzu kanıtlarsanız, Almanca bilgisini kanıtlamak zorunda olmiyabilirsiniz. Bunun için Bağlı bulunduğunuz Alman Konsolosluğundan bilgi alabilirsiniz.
Eğer Alman vatandaşı olan bir kişi ile evli iseniz ve bu kişinin yeterli düzeyde geliri yoksa yada sosyal yardım alıyorsa dahi, Almanya`da oturum hakkı alabilirsiniz.
Çalışmalarınızda başarılar dileği ile,

İyi günler diliyorum.
JMD-Ali

16. 09. 2015, 11:27

İyi günler.
Eşimle 26.09.2014 te evlendik aile birleşimi yapmak istedik ama benden dil kursuna gidip sınavları geçmem iştendi.
Ama yaşadığım yerde böle bir kurum veya kuruluş yok bu durumda alamadım belgeyi
Eşimin yanına gitmem için başka bir yol varmı yada almanya-da kurs görme ihtimalim varmı?

Şimdiden teşekkürler.

06. 10. 2015, 14:54

Merhaba iyi çalışmalar.Eşim alman vatandaşı ve 1 yıldır evliyiz türkiyede yaşıyoruz.Eşim uyim sorunu yaşıyor ailesi almanyada ve almanyaya gitmek istiyoruz 2 defa Almanca dil kursuna gittim sınavada girdim 51 puan ile kaldim.Gerek maddi gerek manevi olarak yıprandık. Nasıl gidebiliriz sınavsız almanyaya ? Kendimi tanitacak duzeyde a1 bilgim var ama konsolosluk sertifika olmadan vize basvurumu yapabilirmi ? Konsoloslugun sitesinde diyor ki Esi alman vatandasi olan ve 1 yildir evli olup bu 1 yil icerisinde almanca a1 ogrenemediyse dil sinavindan muaf tutulabilir diyor sizce ne yapmamiz lazim lutfen yardim eedermisiniz ?

08. 10. 2015, 10:09

Zitiert:
Merhaba iyi çalışmalar.Eşim alman vatandaşı ve 1 yıldır evliyiz türkiyede yaşıyoruz.Eşim uyim sorunu yaşıyor ailesi almanyada ve almanyaya gitmek istiyoruz 2 defa Almanca dil kursuna gittim sınavada girdim 51 puan ile kaldim.Gerek maddi gerek manevi olarak yıprandık. Nasıl gidebiliriz sınavsız almanyaya ? Kendimi tanitacak duzeyde a1 bilgim var ama konsolosluk sertifika olmadan vize basvurumu yapabilirmi ? Konsoloslugun sitesinde diyor ki Esi alman vatandasi olan ve 1 yildir evli olup bu 1 yil icerisinde almanca a1 ogrenemediyse dil sinavindan muaf tutulabilir diyor sizce ne yapmamiz lazim lutfen yardim eedermisiniz ?

Evet konsoloslukta yazan dogru ancak kursa gidip sinava girip yindede basarisiz oldugun acikca görülmeli. Bende ayni yolu izledim sorun olursa foruma yaz

14. 10. 2015, 17:57

Tesekkur ederim peki arkadasim diyorsun ya bende ayni yolu izledim.Peki vize verdilermi sana ? Peki kursa gittigime dahil belge ve aldigim sinav sobuclari ile virlikte gitsem olurmu ? Bir cok yerle gorustum ama pek a1 sinavsiz giden yok. Offf

21. 10. 2015, 10:17

Zitiert:
Tesekkur ederim peki arkadasim diyorsun ya bende ayni yolu izledim.Peki vize verdilermi sana ? Peki kursa gittigime dahil belge ve aldigim sinav sobuclari ile virlikte gitsem olurmu ? Bir cok yerle gorustum ama pek a1 sinavsiz giden yok. Offf

EVET! bu kural degiseli fazla olmadi zaten. yaparsin üzülme. Kursa gidiyomusun?

27. 10. 2015, 21:09

Kursa gittim bitti.Gitmiyorum kursa sınava girdim kaldım. 2.kez sınava giricem. Bu arada mail in var ise yazismak istiyorum kardesim senin ile de

20. 03. 2017, 22:51

Kolay gelsın
Eşim almanyada yasıyor kendısınturk vatanadssı 7 aylık hamıle bebegımız dogmadan yanına gıdebılırmıyım sınava gırmedım yardımcı olurmusunuz

12. 01. 2018, 08:07

Bildigim kadariyla biraz zaman gecmis ama belki gitmissinizdir. Cocuk uzerinden basvurdugunuz zaman a1 sertifikasi istenmiyor.

Zitiert:
Kolay gelsın Eşim almanyada yasıyor kendısınturk vatanadssı 7 aylık hamıle bebegımız dogmadan yanına gıdebılırmıyım sınava gırmedım yardımcı olurmusunuz